انواع دوربین های مداربسته

همانطور که می دانید اولین گام برای راه اندازی یک سیستم مداربسته انتخاب نوع دوربین و جانمایی آن می باشد. تصور کنید که برای خرید دوربین مداربسته به فروشگاهی مراجعه کرده اید و از فروشنده درخواست یک دوربین می کنید. سوال هایی که فروشنده در رابطه با نوع دوربین مورد نظرتان می پرسد مشخص کننده انواع دوربین مداربسته است. این سوال ها بر اساس کاربرد دوربین در محل، بدون در نظر گرفتن برند و شرکت سازنده دوربین می باشد.

سوال های فروشنده دوربین مداربسته:

  1. دوربین آنالوگ (AHD,CVI,TVI,CVBS) نیاز دارید یا دوربین تحت شبکه (IP Camera)؟
  2. چند مگاپیکسلی؟
  3. دام یا بولت؟
  4. لنز ثابت (فیکس) یا لنز متغیر (وریفوکال)؟

پاسخ هر کدام از این سوال ها می تواند متفاوت باشد. در این فرضیه پاسخ سوال دوم را تنها دو حالت در نظر می گیریم به طور مثال فقط دو مگاپیکسل و پنج مگاپیکسل. بنابراین با در نظر گرفتن این چهار سوال می توان متوجه شد که حداقل 16 نوع دوربین مختلف وجود دارد. هرکدام از انواع دوربین های مداربسته برای مکان مناسب خود طراحی شده اند. البته انواع دوربین ها خیلی بیشتر از 16 نوع می باشند. این سوال ها، حداقل موارد برای مشخص شدن نوع دوربین هستند. بنابراین شاید کمی غیر عادی به نظر برسد که در یک مکان فقط از یک نوع دوربین استفاده شود.

در ادامه به هر کدام از سوالات خواهیم پرداخت تا شناخت خوبی نسبت به انواع دوربین های مداربسته داشته باشید.

دوربین آنالوگ (AHD, CVI, TVI, CVBS) یا دوربین تحت شبکه (IP Camera)؟

انتخاب نوع تکنولوژی در سیستم های مداربسته از پیش نیاز های طراحی سیستم است. هر کدام از این تکنولوژی ها مزایایی نسبت به یکدیگر دارند. تفاوت سیستم های آنالوگ و تحت شبکه در صفحه آن ها به طور کامل توضیح داده شده است. در اینجا برای پاسخ به این سوال به انواع تکنولوژی های موجود در خانواده آنالوگ و تحت شبکه می پردازیم.

برای اطلاعات بیشتر درباره انتخاب تکنولوژی آنالوگ و یا تحت شبکه و تفاوت های آن ها کلیک کنید.

CVBS

در گذشته دوربین های آنالوگ فقط با فرمت تصویری CVBS وجود داشت. این فرمت تصویری همان فرمت قابل فهم برای پورت AV روی تلویزیون هاست. این فرمت پایین ترین کیفیت تصویر را در دوربین های مداربسته دارد. واحد سنجش کیفیت تصویر در این دوربین ها تی وی لاین TVL بوده است. به دلیل تفاوت قیمتی کم نسبت به تکنولوژی های دیگر، نسل این فرمت تصویری به پایان رسیده است. لازم به ذکر است که فروشنده ها و همکاران دوربینی به این نوع فرمت تصویری “آنالوگ” می گویند. بقیه فرمت های تصویری را با نام خودشان ذکر می کنند به طور مثال دوربین AHD. اما هر دوربینی که در بستر کواکسیال، سیگنال آنالوگ تولید کند در خانواده دوربین های آنالوگ قرار خواهد گرفت.

AHD, CVI, TVI

تکنولوژی CVBS کشش کیفیت تصویر بیشتری را نداشت. بنابراین تکنولوژی های جدید تری با نام های AHD, CVI و TVI توسط برند های مختلف به وجود آمدند. این سه مورد از معروف ترین و پرکاربرد ترین تکنولوژی های خانواده آنالوگ هستند. تفاوت این تکنولوژی ها با فرمت CVBS در تولید سیگنال تصویر است. بنابراین دستگاه DVR مربوط به خود را نیاز دارند.

AHD

مخفف عبارت Analog High Definition است. این تکنولوژی بهترین و پرکاربردترین تکنولوژی در خانواده دوربین های آنالوگ است که توسط برندهای مختلفی عرضه می شوند. دوربین های AHD در حال حاضر تا کیفیت تصویر هشت مگاپیکسل 8MP پیشروی کرده اند. اما دوربین های پرکاربرد بازار سیستم های AHD، دوربین های دو مگاپیکسل 2MP تا پنج مگاپیکسل 5MP هستند. اکثر برندها از این تکنولوژی پشتیبانی می کنند و صرفا مختص یک یا چند برند خاص نیست.

HD-CVI

مخفف عبارت High Definition Composite Video Interface است. این تکنولوژی بیشتر توسط برند داهوا Dahua عرضه می شود و تا کیفیت هشت مگاپیکسل 8MP تولید شده است. دوربین های پرکاربرد بازار در این تکنولوژی دوربین های بین دو مگاپیکسل 2MP تا شش مگاپیکسل 6MP است.

HD-TVI

مخفف عبارت High Definition Transport Video Interface است. این تکنولوژی بیشتر توسط برند Hikvision عرضه می شود و تا کیفیت تصویر هشت مگاپیکسل 8MP تولید شده است. دوربین های پرکاربرد بازار در این تکنولوژی دوربین های بین دو مگاپیکسل 2MP تا پنج مگاپیکسل 5MP می باشد.

دوربین مداربسته تحت شبکه IP Camera

سیستم های تحت شبکه طوری طراحی می شوند که بتوانند با هر دستگاه تحت شبکه دیگری ارتباط برقرار کنند. در دوربین های مداربسته تحت شبکه استانداردی به نام پروتکل ONVIF وجود دارد. تجهیزاتی که از این پروتکل استفاده می کنند می توانند در یک شبکه با همدیگر کار کنند. ONVIF باعث می شود که تصویر دوربین برای بقیه سیستم ها حتی با برندهای دیگر قابل فهم باشد. به طور مثال دوربین مداربسته تحت شبکه با انواع دستگاه NVR، سیستم های هوشمند سازی ساختمان و غیره. چند سالی هست که تقریبا تمام برندهای تولید کننده دوربین های تحت شبکه از این پروتکل ارتباطی پشتیبانی می کنند.

چند مگاپیکسلی؟

دوربین های مداربسته خانواده آنالوگ و تحت شبکه در کیفیت تصویرهای متفاوتی ارائه می شوند. همانطور که در قسمت قبل مشاهده کردید دوربین های پرکاربرد بازار دوربین های دو مگاپیکسل تا پنج مگاپیکسل هستند. منظور از دوربین های پرکاربرد، دوربین های پرفروش بازار هستند. دوربین هایی که هم از نظر کیفیت تصویر و هم از نظر قیمت محصول در سطح قابل قبولی قرار دارند. طبیعتا تکنولوژی های جدید قیمت های به مراتب بالاتری نسبت به ارزش واقعی آن ها خواهند داشت. برای مثال یک دوربین پنج مگاپیکسلی 5MP با یک دوربین شش مگاپیکسلی 6MP از نظر وضوح تصویر خیلی متفاوت نیستند. اما تفاوت قیمتی آن ها قابل توجه است و قیمت محصول می تواند ملاک قرار بگیرد. مگر در مواردی که وضوح تصویر ارزش خیلی بیشتری نسبت به قیمت آن، در یک پروژه داشته باشد.

انتخاب کیفیت تصویر مناسب

برای محیط های مختلف بسته به کاربرد آن ها، می توان از ترکیبی از دوربین ها استفاده کرد. بهترین راه برای انتخاب کیفیت تصویر دوربین، مشاهده نمونه تصاویر آن ها در محل های متفاوت است. به یک نمونه تصویر اکتفا نکنید چراکه بسته به نور محیط و زاویه دید دوربین، خروجی های متفاوتی دارد.

برای آشنایی بیشتر با عوامل تاثیرگذار در کیفیت تصویر دوربین های مداربسته کلیک کنید.

دام یا بولت در انواع دوربین مداربسته

انواع دوربین های مداربسته از نظر نوع ساختار فیزیکی به چند مدل دسته بندی می شوند. این دسته بندی ها بسته به نوع محیط متفاوت هستند. این ساختار درباره بدنه و کیس دوربین ها است و به کیفیت تصویر آن ها مرتبط نیست. در این قسمت درباره چهار دسته بندی پرکاربرد اشاره می کنیم. بقیه دسته بندی های خاص را در مقاله دیگری بررسی خواهیم کرد. مانند دوربین های ضد انفجار، دوربین های پلاک خوان و غیره.

  • دوربین دام Dome
  • دوربین بولت Bullet
  • دوربین صنعتی Industrial
  • دوربین گردان اسپید دام Speed dome

دوربین مداربسته داخلی دام Dome

دوربین های دام یا گنبدی شکل برای فضاهای داخلی ساختمان طراحی شده اند. این نوع دوربین ها روی سقف نصب می شوند. برای نصب روی دیوار از پایه دوربین دام استفاده می شود. دلیل استفاده از دوربین دام در محیط های داخلی ساختمان زیبایی بیشتر و جلب توجه کمتر دوربین می باشد. دوربین های دام مقاومت زیادی در برابر شرایط محیطی بیرونی مانند تغییرات دمایی و بارندگی را ندارند. به همین دلیل استفاده از این مدل برای فضاهای بیرونی مناسب نیست.

دوربین مداربسته بیرونی بولت Bullet

دوربین های بولت یا لوله تفنگی شکل، برای فضاهای بیرونی طراحی شده اند. پایه این نوع دوربین ها قابلیت نصب روی دیوار و سقف را دارد و به هر شکلی تنظیم می شود. دلیل استفاده از دوربین های بولت در فضاهای بیرونی داشتن استانداردهای مقاومت در برابر شرایط محیطی بیرونی می باشد. این نوع دوربین ها در برابر بارندگی و نفوذ آب و گرد و غبار مقاوم هستند. به غیر از شرایط محیطی خیلی سخت، در تمام فاضاهای بیرونی می توانند نصب شوند.

دوربین مداربسته صنعتی Industrial

دوربین های صنعتی همانطور که از نام آن ها پیداست برای فضاهای صنعتی طراحی شده اند. تفاوت آن ها با دوربین های بولت، توانایی کار کردن در شرایط محیطی سخت تر است. کاور های این دوربین ها از مواد اولیه سفت و سخت تری تولید شده اند. همینطور پایه های محکمی دارند تا در برابر تغییرات شدید دمایی، طوفان و بارندگی های شدید مقاومت بیشتری داشته باشند. این نوع دوربین ها به حالت های مختلفی در بازار موجود هستند. در بعضی مدل ها یک دوربین باکس Box داخل یک کاور صندوقی پایه دار قرار می گیرد. اما سری های جدیدتر این دوربین ها به صورت مستقل به عنوان دوربین صنعتی استاندارد تولید می شوند.

دوربین های گردان اسپیددام Speed dome

دوربین اسپیددام قابلیت چرخش 360 درجه افقی و حدود 270 درجه به صورت عمودی را دارد. علاوه بر چرخش عمودی و افقی، قابلیت بزرگنمایی تصویر تا 36 برابر به وسیله زوم اپتیکال را نیز دارد. البته در برخی مدل ها زاویه چرخش و اندازه بزرگنمایی یا زوم متفاوت است. این نوع دوربین ها کاربرد نظارتی دارند و برای گشت محیطی توسط یک کاربر مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد آن ها بیشتر در فضاهای بزرگ و صنعتی است. این دوربین با داشتن قابلیت های مختلف، جذابیت زیادی برای کاربران دارد. قابلیت هایی مانند زوم و چرخش دستی و اتوماتیک، دنبال کنندگی اجسام متحرک و تعریف زمانبندی برای مختصات های مختلف.

لنز ثابت (فیکس) یا لنز متغیر (وریفوکال)؟

لنز های دوربین مداربسته به دو دسته کلی لنز فیکس و لنز وریفوکال تقسیم بندی می شوند. زاویه دید دوربین ها بیشتر به لنز بستگی دارد و واحد اندازه گیری لنز میلی متر mm است. یک لنز 3.6mm تصویر عریض تری نسبت به یک لنز 4mm دارد. هر چقدر این واحد عدد بزرگتری باشد تصویر به اصطلاح تله تر و یا بزرگنمایی آن بیشتر است. انتخاب نوع لنز کاملا به زاویه دید آن در محیط بستگی دارد. برای مثال فضاهای داخلی کوچک مانند راهرو ها و اتاق به لنز های واید تری مانند لنز 2.8mm نیاز دارند. فضاهای باز و گسترده به لنز های زوم تری برای ایجاد فاصله کانونی دورتر نیاز خواهند داشت.

تفاوت لنز فیکس با لنز وریفوکال

تفاوت لنز های فیکس یا ثابت با لنز های وریفوکال یا متغیر، قابلیت تنظیم زوم و فوکوس می باشد. در لنز های فیکس اندازه لنز ثابت است و قابل تغییر نیست. فاصله کانونی در دوربین های لنز فیکس، ثابت است و به تنظیم نیازی ندارد. اما در لنز های وریفوکال، به وسیله دو اهرم زوم و فوکوس قابلیت تغییر اندازه لنز وجود دارد. برای مثال لنز وریفوکال 2.8 به 12 می تواند از بازه 2.8 تا 12 میلیمتر در این لنز تنظیم شود. زوم و فوکوس دوربین های لنز وریفوکال، مانند دوربین های عکاسی، بر اساس تصویر دوربین تنظیم می شود.

نمونه هایی برای انواع دوربین مداربسته

در این مقاله با مشخصه های انواع دوربین های مداربسته آشنا شدید. حالا می توانید دوربین مورد نیاز خود را با آگاهی بیشتری انتخاب کنید. برای مثال چند نمونه از دوربین های پرکاربرد بازار را برای آشنایی بیشتر با این مشخصه ها نام می بریم: