پروژه خود را از همین الان شروع کنید.

مشاوره رایگان

تخمین قیمت پروژه

یکی از بیشترین سوالات کاربران درباره قیمت نصب و راه اندازی یک سیستم دوربین مداربسته است. اینکه قیمت نصب یک سیستم چقدر تمام می شود و چه بودجه ای را برای آن در نظر بگیریم؟

قیمت تمام شده یک سیستم مداربسته به “انتخاب تجهیزات مداربسته” و “اجرت نصب و راه اندازی” بستگی دارد. شناخت این عوامل باعث آگاهی از تفاوت های قیمتی در بازار می شود. این آگاهی بیشتر، قدرت مقایسه و انتخاب بیشتری را به شما می دهد. در ادامه هرکدام از این موارد را باهم بررسی می کنیم. اما نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که در ابتدا مشخص کنیم:

 • هدف از نصب و راه اندازی سیستم مداربسته چیست؟
 • از کدام تکنولوژی برای سیستم مداربسته می خواهیم استفاده کنیم؟

لطفا قبل از ادامه این بخش مشخص کنید که آیا پاسخ این موارد را در نظر گرفته اید؟ در غیر این صورت می توانید نیم نگاهی به بخش های زیر داشته باشید و در ادامه همراه ما باشید.

هدف از نصب دوربین مداربسته

آنالوگ AHD و یا تحت شبکه؟

 

اجرت نصب و راه اندازی دوربین های مداربسته

تعرفه نصب و راه اندازی دوربین های مداربسته توسط سازمان نظام صنفی و رایانه ای کشور تعریف می شود. این تعرفه با عنوان “تعرفه نرخ پایه خدمات فنی – تخصصی انفورماتیک” اطلاع رسانی می گردد. آخرین بیانیه این سازمان در اردیبهشت ماه 1399 ارائه شده است. در ادامه می توانید فایل PDF آن را دانلود و مطالعه کنید. بخشی از این تعرفه به عنوان تعرفه نرخ حفاظت فیزیکی (دوربین های مداربسته) در صفحه 40 آورده شده است:

دانلود فایل تعرفه نرخ پایه خدمات فنی – تخصصی انفورماتیک (سال 1399)

 

تعرفه نرخ خدمات نصب دوربین مداربسته

تعرفه نصب دوربین مداربسته

توافق در اجرت نصب و راه اندازی دوربین مداربسته یک معامله برد – برد است

اجرت نصب و راه اندازی در مکان های مختلف بسته به سختی کار متفاوت می باشد. معمولا به صورت منصفانه با توافق دو طرف و در نظر گرفتن عرف محاسبه می شود. مغازه ای را در نظر بگیرید که ارتفاع سقف کوتاه است و مسیر سیم کشی کمی دارد. در این مکان اگر با تعرفه اصلی قیمت گذاری شود انصاف نیست. در مقابل یک ساختمان تجاری بزرگ را تصور کنید که دوربین ها در ارتفاع بالایی نصب می شوند. مبنای قیمت گذاری برای نصب، بیشتر به صورت عرف است و با توافق بین مجری و کارفرما انجام می پذیرد.

من کاری ندارم! قیمت کل سیستم چقدر میشه…!؟

در انتهای این صفحه قیمت تقریبی پروژه های مختلف، فقط برای برآیند حدودی قیمت کلی پروژه آورده شده است.

انتخاب تجهیزات مداربسته

به صورت پیش فرض حداقل های یک سیستم مداربسته را در نظر خواهیم گرفت. سپس مرور مختصری درباره تجهیزات مصرفی اضافی هم خواهیم داشت. با در نظر گرفتن فرمول زیر، به صورت حدودی می توانید قیمت تمام شده سیستم مداربسته را تخمین بزنید:

تعداد دوربین + دستگاه ضبط کننده + هارد + منبع تغذیه + متراژ کابل + تعداد سوکت + اجرت نصب = تخمین قیمت کل پروژه

برندهای زیادی در بازار دوربین های مداربسته فعالیت می کنند. هر کدام از آن ها مدل های زیادی را به بازار ارائه می کنند. به دلیل نوسانات بازار، قیمت ها در یک بازه زمانی تغییرات زیادی خواهند داشت. به همین دلیل بیشتر به معرفی بهترین مدل ها از نظر قیمتی و پرفروش ترین تجهیزات می پردازیم. با این توضیحات می توانید انتخاب بهتری داشته باشید و راحت تر قیمت محصولات را جستجو کنید. بهترین راه برای تخمین قیمت یک پروژه مداربسته به ترتیب زیر می باشد:

 1. بازدید کارشناس از محل و تخمین قیمت دقیق تر
 2. گرفتن مشاوره تلفنی
 3. مشاهده قیمت در فروشگاه های آنلاین

عوامل تاثیرگذار در قیمت دوربین مداربسته

قیمت دوربین های مداربسته به موارد زیر و همینطور استانداردهای به کار رفته شده در ساخت آن بستگی دارد.

 • برند دوربین
 • نوع لنز دوربین
 • جنس بدنه دوربین
 • نوع سنسور تصویر دوربین
 • بسته بندی و گارانتی محصول

پس از انتخاب نوع دوربین، قیمت آن از طریق فروشگاه های آنلاینی که به روز هستند قابل مشاهده است. در ادامه تعدادی از دوربین های پرفروش بازار مداربسته برای آشنایی با مدل های موجود نام برده شده است:

 • دوربین دام – آنالوگ AHD – لنز ثابت – کیفیت دو مگاپیکسل و پنج مگاپیکسل
 • دوربین بولت آنالوگ AHD – لنز ثابت – کیفیت دو مگاپیکسل و پنج مگاپیکسل
 • دوربین دام تحت شبکه IP – لنز ثابت – کیفیت دو مگاپیکسل، چهار مگاپیکسل و پنج مگاپیکسل
 • دوربین بولت تحت شبکه IP – لنز ثابت – کیفیت دو مگاپیکسل، چهار مگاپیکسل و پنج مگاپیکسل

برای آشنای بیشتر با انواع دوربین های مداربسته کلیک کنید.

دستگاه ضبط کننده تصاویر

همانطور که می دانید قیمت دستگاه های ضبط کننده به تعداد و کیفیت دوربین ها در پروژه بستگی دارد. دستگاه های DVR و NVR امکانات و قیمت های بسیار متفاوتی دارند. برای تشخیص ساده تر، دستگاه ها را به دو بخش دو‌مگاپیکسل و پنج‌مگاپیکسل ساپورت تقسیم بندی می کنیم:

 • دستگاه DVR – دو مگاپیکسل (2mp) – چهار کانال، هشت کانال، شانزده کانال و سی و دو کانال
 • دستگاه DVR – پنج مگاپیکسل (5mp) – چهار کانال، هشت کانال و شانزده کانال
 • دستگاه NVR – پنج مگاپیکسل (5mp) – چهار کانال، هشت کانال، شانزده کانال و سی و دو کانال

هارد مخصوص دوربین‌های مداربسته

هارد دیسک بیشترین نوسان قیمت را در بازار دوربین های مداربسته دارد. هارد مخصوص دوربین مداربسته با هارد کامپیوتر متفاوت است و قیمت بیشتری نسبت به آن دارد. شرکت های گارانتی کننده هارد نیز تاثیر مستقیمی در قیمت این قطعات دارند. یک مدل هارد دیسک، با گارانتی ها و قیمت های مختلفی در بازار موجود هستند. بهترین شرکت های گارانتی کننده با عنوان گارانتی اصلی شناخته می شوند و قیمت های بالاتری دارند. بهترین شرکت های گارانتی کننده، شرکت های سازگار ارقام، آواژنگ و الماس هستند. مدل های زیر بهترین و پرفروش ترین هاردهای مخصوص دوربین های مداربسته در بازار می باشند.

 • برند سیگیت، سری “اسکای هاک” (Seagate/ Skyhawk)
 • برند وسترن دیجیتال، سری “بنفش” (Western Digital/ Purple)

منبع تغذیه

پاور سوییچ های مرکزی بهترین انتخاب برای منبع تغذیه هستند. پاور سوییچ ها نسبت به آداپتورها ساختار قوی تر و قیمت مقرون به صرفه تری دارند. این موضوع به این دلیل است که، بسته بندی و مواد اولیه کمتری در آن ها بکار رفته است. در رفع اشکال های سیستم های مداربسته، گزارش های خرابی آداپتور بیشتر از پاور سوییچ های مرکزی هستند. همچنین پاور سوییچ ها می توانند در مسیرهای طولانی، افت شدت جریان برق (آمپر) را جبران کنند. قیمت پاور سوییچ برای پروژه ای بین یک تا 10 عدد دوربین، حداکثر دویست هزار تومان تمام می شود.

کابل کشی

کابل کشی سیستم های آنالوگ AHD

قیمت و متراژ کابل کشی را می توان در یک سیستم آنالوگ AHD به راحتی محاسبه کرد. از محل نصب هر دوربین تا دستگاه ضبط کننده یک کابل کشیده می شود. برای تخمین فاصله با در نظر گرفتن مسیر و موانع، متراژ کابل محاسبه می شود. کابل های ترکیبی هم در نظم کابل کشی و هم در قیمت تمام شده آن تاثیر گذار هستند. چراکه به جای دو کابل تصویر و برق، از یک کابل ترکیبی (تصویر + برق) استفاده می شود.

کابل کشی سیستم های تحت شبکه

متراژ و قیمت سیستم های مداربسته تحت شبکه به دو دلیل پیچیدگی بیشتری دارد. دلیل مهم اول، انعطاف در بستر ارتباطی، به خاطر استفاده از سوییچ و تجهیزات دیگر شبکه ای است. دلیل بعدی نیز به انتخاب نوع کابل شبکه مرتبط می شود. چراکه انواع مختلفی از کابل های شبکه با قیمت های گوناگون در بازار یافت می شوند.

سوکت و اتصالات

سوکت ها و اتصالات مانند سوکت BNC و سرفیش آداپتوری قیمت های پایینی دارند. حداکثر قیمت یک سوکت پنج هزار تومان است و تاثیر چندانی در قیمت نهایی پروژه نخواهند داشت. بنابراین پیشنهاد می شود برای اتصال بهتر کابل به تجهیزات از سوکت های مرغوب برای پروژه استفاده کنید. تعداد سوکت های BNC را می توانید بر اساس تعداد دوربین ضربدر دو محاسبه کنید. برای مثال یک پروژه 8 دوربینه، تعداد 16 عدد سوکت BNC و 8 عدد فیش آداپتوری نیاز دارد.

تجهیزات جانبی

تجهیزات مصرفی مواردی هستند که بیشتر برای محافظت از تجهیزات اصلی به کار گرفته می شوند. به دلیل اینکه در هر پروژه ای کاربرد ندارند، از ملزومات یک پروژه نمی باشند. اما در قیمت نصب دوربین های مداربسته تاثیرگذار هستند. موارد زیر کاربردی ترین تجهیزات جانبی یک سیستم مداربسته هستند:

داکت: برای نگهداری و محافظت از کابل در محیط های داخل ساختمان استفاده می شود.

لوله فلکسی: برای محافظت از کابل در محیط های بیرونی، در برابر شرایط محیطی مثل بارندگی

لوله برق: برای نگهداری و محافظت از کابل برای فضاهای تو کار مانند سقف کاذب استفاده می شود.

جعبه تقسیم: برای محافظت از سوکت و اتصالات دوربین، در کنار دوربین استفاده می شود.

رک: برای محافظت از دستگاه ضبط کننده و تجهیزات کنار آن مانند پاور سوییچ و سوییچ شبکه.

ضبط صدا در سیستم مداربسته

برای ضبط و پخش صدا در محیط های داخلی از میکروفن مخصوص دوربین های مداربسته استفاده می شود. تجهیزات مورد نیاز برای اضافه کردن ضبط و پخش صدا موارد زیر هستند:

• میکروفن مخصوص سیستم های مداربسته

• سوکت BNC و سوکت AV

• منبع تغذیه 12 ولت

• فیش آداپتوری

• کابل ترکیبی

در سیستم های تحت شبکه باید دوربینی انتخاب شود که قابلیت اضافه شدن میکروفن را داشته باشد. در این حالت میکروفن به دوربین میکروفن ساپورت متصل می شود. در سیستم های آنالوگ AHD میکروفن به وسیله کابل ترکیبی به دستگاه ضبط کننده متصل می گردد. در هر دو حالت صدا در دستگاه ضبط کننده ذخیره و پخش می شود.

قیمت کلی نصب یک سیستم مداربسته

این بخش صرفا برای داشتن یک ذهنیت کلی، برای افرادی است که هیچ تصور قیمتی نسبت به پروژه ندارند. در نظر بگیرید که حد وسط قیمت ها محاسبه شده و قطعا قیمت های متفاوت تری نیز وجود دارند. تمام بخش های نصب یک سیستم مداربسته شامل تجهیزات، نصب و موارد مصرفی در نظر گرفته شده است. همچنین به راحتی می توانید با مشاوره تلفنی، برآیند دقیق تری نسبت به قیمت ها داشته باشید.

• پروژه آنالوگ AHD چهار کانال (4ch) دو مگاپیکسل (2MP) همراه با تمام تجهیزات و اجرت نصب:

o حدود قیمتی بین 2 تا 4 میلیون تومان

• پروژه آنالوگ AHD چهار کانال (4ch) پنج مگاپیکسل (5MP) همراه با تمام تجهیزات و اجرت نصب:

o حدود قیمتی بین 3 تا 5 میلیون تومان

• پروژه تحت شبکه IP چهار کانال (4ch) دو مگاپیکسل (2MP) همراه با تمام تجهیزات و اجرت نصب:

o حدود قیمتی بین 4 تا 8 میلیون تومان

• پروژه تحت شبکه IP چهار کانال (4ch) چهار مگاپیکسل (4MP) همراه با تمام تجهیزات و اجرت نصب:

o حدود قیمتی بین 6 تا 10 میلیون تومان

نتیجه گیری

در این صفحه با عوامل تاثیرگذار در تخمین قیمت یک سیستم دوربین مداربسته آشنا شدید. فوت و فن های شناخت تجهیزات و تعیین اجرت نصب یک پروژه را مشاهده کردید. بهترین و سریعترین راه برای آگاهی بیشتر در این زمینه، گرفتن مشاوره تلفنی از مشاوران حفاظتی می باشد. در اینجا مشخص شد که برای نصب یک سیستم مداربسته خوب، صرفا اعتماد به مجری تعیین کننده نیست.

برای آشنایی بیشتر با نصب و راه اندازی دوربین های مداربسته کلیک کنید.

همکاران تجاری

باعث افتخار مجموعه ماست که برندهای معتبر به ما اعتماد کرده اند.