پروژه خود را از همین الان شروع کنید.

مشاوره رایگان

نصب دوربین‌های مداربسته چگونه انجام می شود؟

مراحل نصب یک سیستم دوربین مداربسته در مکان های مختلف، شباهت هایی نسبت به یکدیگر دارند. در این بخش به موارد مشترکی که در تمام پروژه ها تاثیرگذار هستند می پردازیم. نصب و راه اندازی دوربین های مداربسته دو مرحله دارد:

 1. طراحی پروژه
 2. اجرای پروژه

 

هدف از نصب دوربین مداربسته

در ابتدای کار مشخص می شود که هدف از نصب یک سیستم مداربسته در محل چیست. چرا که نوع کیفیت تصاویر و هزینه تمام شده سیستم در هرکدام متفاوت است. کاربرد سیستم های مداربسته به ترتیب اهمیت حالت های نظارتی، حفاظتی و امنیتی می باشد.

نظارتی

هدف از نصب دوربین فقط نظارت بر محیط است. چه کسی در چه زمانی رفت و آمد کرده یا چه اتفاقی در محل افتاده است. در این حالت کیفیت تصویر در اولویت نیست.

حفاظتی

هدف از نصب دوربین محافظت از محیط در برابر خطرات احتمالی مانند سرقت است. تفاوت آن با حالت نظارتی، کنترل تمام ورودی ها و خروجی های محیط است. هر جایی که امکان رفت و آمد به داخل یا خارج از ساختمان داشته باشد، توسط دوربین کنترل می شود.

امنیتی

هدف از نصب دوربین پوشش کامل یک محیط بدون نقطه کور است. به صورتی که جزئیات در بخش های مختلف یک مکان با کیفیت بالا قابل مشاهده باشند.

برای اطلاعات بیشتر درباره خدمات دوربین های مداربسته کلیک کنید.

 

طراحی پروژه

مرحله اول عملیاتی نصب دوربین مداربسته، طراحی پروژه است. این بخش اهمیت بالایی دارد و افراد کم تجربه توجه خاصی به آن ندارند. اگر طراحی پروژه به درستی انجام شود دو خاصیت خوب دارد. اول اینکه موانع کار از قبل مشخص شده اند و نصب با سرعت و کیفیت بالاتری انجام می شود. دوم اینکه قبل از اجرای کار، کارفرما در جریان تمام جزییات و مراحل کار قرار می گیرد. در نتیجه کار تمیز تر انجام می شود و رضایت بیشتری پس از اتمام کار وجود خواهد داشت. طراحی پروژه شامل موارد زیر می باشد.

جانمایی دوربین های مداربسته

در اولین گام طراحی پروژه جانمایی دوربین ها انجام می شود. جانمایی دوربین با توجه به کاربرد سیستم و زاویه دید دوربین مشخص می شود. به این معنی که دوربین دقیقا در چه جایی نصب شود و چه زاویه ای را ببیند. در فضاهای بیرونی در صورت امکان، دوربین در جایی قرار می گیرد که قابل دسترس نباشد. البته این نکته را در نظر بگیرید که اگر دوربین در ارتفاع بالایی نصب شود تصویر مناسبی نخواهد داشت. چراکه فقط بالای سر افراد را خواهد دید و نه صورت آن ها را… .

برای شناخت بیشتر درباره انواع دوربین های مداربسته کلیک کنید.

 

جانمایی دستگاه ضبط کننده DVR، NVR

پس از جانمایی دوربین ها به جانمایی دستگاه ضبط کننده تصاویر می رسیم. با توجه به عوامل زیر مشخص می کنیم که دستگاه ضبط کننده در کجا قرار بگیرد:

امنیت محل قرار گیری دستگاه

تصاویر دوربین ها در دستگاه ضبط و نگهداری می شوند. در صورتی که به دلیل دستکاری یا شرایط محیطی نامناسب، دستگاه آسیب ببیند، در نتیجه هیچ تصویری نخواهیم داشت.

مسیر کابل کشی

دستگاه در جایی قرار بگیرد که قابلیت کابل کشی از دوربین ها تا دستگاه وجود داشته باشد. هرچقدر دستگاه مرکزیت بیشتری نسبت به دوربین ها داشته باشد برای کابل کشی بهتر است. چرا که متراژ کابل کمتری مصرف می شود و در نتیجه هزینه تمام شده کمتری خواهیم داشت.

خروجی تصاویر دوربین ها

دستگاه در جایی قرار بگیرد که قابلیت اتصال مانیتور و مودم را داشته باشد. اتصال به مانیتور برای پخش مستقیم و یا بازبینی تصاویر و اتصال به مودم برای انتقال تصویر روی موبایل.

 

منبع تغذیه دوربین های مداربسته

تمام تجهیزات مداربسته از جمله دوربین ها و دستگاه های ضبط کننده به جریان برق 12 ولت نیاز دارند. این جریان توسط منبع های تغذیه مانند پاور سوییچ مرکزی، آداپتور و یا سوییچ های POE تامین می شود. در بخش “تجهیزات” توضیحات کاملی درباره انتخاب منبع تغذیه آورده شده است. به دلیل امنیت بیشتر معمولا منبع تغذیه در کنار دستگاه ضبط کننده جاگذاری می شود. برای تامین برق دوربین ها، یک کابل برق از منبع تغذیه تا دوربین کشیده می شود. کابل برق به وسیله فیش آداپتوری به دوربین متصل می گردد. در سیستم های آنالوگ از یک کابل ترکیبی استفاده می شود که کابل برق به کابل تصویر چسبیده است. همچنین در سیستم های تحت شبکه، در صورت استفاده از سوییچ POE برق از طریق کابل شبکه منتقل خواهد شد.

برق مبداء در نصب دوربین مداربسته

برای امنیت بیشتر سیستم های حفاظتی، بهتر است که برق کل سیستم از یک مبداء تامین شود. برق های مستقیمی که با کلید های ساختمان قطع و وصل نمی شوند، برای برق مبداء مناسب هستند. در سیستم مداربسته برق کل سیستم از یک مبداء گرفته می شود که معمولا کنار دستگاه ضبط کننده است. با قطع برق دوربین ها، تصویر آن ها هم از بین خواهد رفت. این موضوع یکی از تکنیک های سارقین برای قطع کردن سیستم های امنیتی می باشد. برای اطمینان بیشتر می توان از دستگاه های تامین برق اضطراری UPS استفاده کرد. تا در صورتی که به هر دلیلی برق قطع شد، دستگاه UPS برق مورد نیاز سیستم را تامین کند. در نظر بگیرید که نوسان های برق مبداء یکی از بیشترین دلایل خرابی سیستم های مداربسته می باشند. برای جلوگیری از نوسان های احتمالی، از محافظ های استبلایزر (stabilizer) برای تثبیت جریان برق استفاده کنید.

بستر ارتباطی و مسیر کابل کشی دوربین های مداربسته

بستر ارتباطی از مهمترین و دشوارترین بخش های نصب دوربین های مداربسته است. در سیستم های مداربسته تحت شبکه، بستر ارتباطی بی سیم هزینه های بالایی دارد. اگر از تجهیزات با کیفیت استفاده نشود، سیستم با مشکلات زیادی برخورد خواهد کرد و امنیت بالایی نخواهد داشت. بنابراین در اکثر سیستم های مداربسته کابل کشی انجام می شود. انتخاب مسیر مناسب برای کابل کشی از دوربین تا دستگاه ضبط کننده اهمیت بالایی دارد. چراکه اگر به دلیل شرایط محیطی نامناسب یا دستکاری، کابل آسیب ببیند، اطلاعات دوربین به دستگاه نخواهد رسید. در نتیجه تصویری هم تشکیل نخواهد شد. همینطور رفع اشکال کابل کشی در آینده، بسیار پرهزینه و زمان بر است. بنابراین انتخاب کابل مرغوب و محافظت از آن به وسیله نگهدارنده هایی مثل داکت در کیفیت و عمر سیستم تاثیرگذارند.

 

کابل کشی دوربین های مداربسته آنالوگ

از هر دوربین تا دستگاه DVR کابل کشی انجام می شود. برای هر یک دوربین، یک کابل جداگانه مورد نیاز است. یک کابل تصویر و یک کابل برق که معمولا از یک کابل ترکیبی (کواکسیال + برق) استفاده می شود. حداکثر متراژ کابل کشی در سیستم های آنالوگ AHD مقدار 300 متر می باشد. در کابل تصویر حساسیت سیگنال های آنالوگ نسبت به میدان های مغناطیسی بیشتر است. در صورت نزدیکی کابل تصویر به برق 220 ولت یا منابع فشار قوی در تصویر نویز ایجاد می شود.

 

کابل کشی دوربین های مداربسته تحت شبکه

کابل کشی سیستم های تحت شبکه به دلیل وجود امکانات و تجهیزات شبکه ای مختلف بسیار منعطف است. سوییچ های شبکه و تجهیزات بی سیم شبکه قابلیت های زیادی را در بستر ارتباطی به وجود می آورند. در ادامه برای درک بهتر عملکرد این تجهیزات مثال هایی آورده شده است. همچنین یکی از عوامل مهم در بستر ارتباطی سیستم های تحت شبکه، رعایت اصول پهنای باند می باشد. رعایت نکردن این اصول باعث ایجاد تاخیر در تصویر و قطعی های مکرر می شود. بنابراین برای طراحی بستر ارتباطی شبکه، از یک کارشناس شبکه با تجربه مشاوره بگیرید.

عملکرد سوییچ شبکه در نصب دوربین مداربسته تحت شبکه

برای مثال شرکتی را تصور کنید که پنج طبقه دارد و در هر طبقه تعداد 8 دوربین نیاز دارد. در این پروژه در هر طبقه یک سوییچ شبکه برای دوربین های آن طبقه قرار می گیرد. سپس از هر دوربین، یک کابل تا سوییچ همان طبقه کشیده می شود. در نهایت تنها یک کابل از سوییچ هر طبقه به سوییچ مرکزی متصل می گردد. سوییچ مرکزی یا Core Switch معمولا در کنار دستگاه ضبط کننده قرار می گیرد. در این حالت نیازی به کابل کشی از هر دوربین تا دستگاه ضبط کننده نیست.

عملکرد تجهیزات بی سیم در نصب دوربین مداربسته تحت شبکه

در مثال بعدی دو ساختمان با فاصله یک کیلومتری از یکدیگر را در خارج از شهر تصور کنید. در این پروژه با قرار دادن یک رادیو، بالای هر ساختمان، ارتباط شبکه بین دو ساختمان برقرار می شود. دوربین های قرار گرفته در ساختمان اول می توانند با دستگاه ضبط کننده در ساختمان دوم ارتباط برقرار کنند. در این حالت نیازی به کابل کشی بین دو ساختمان برای ارتباط دوربین ها با دستگاه نیست.

 

اجرای پروژه

تا اینجای کار، طراحی پروژه را انجام دادیم و کاملا مشخص شده است که:

 • دوربین ها دقیقا کجا نصب شوند
 • دستگاه کجا قرار بگیرد
 • برق مبداء از کجا تامین شود
 • بستر ارتباطی و کابل کشی به چه صورتی و از چه مسیری انجام شود

این موارد بسیار مهم هستند و کیفیت نهایی پروژه را مشخص خواهند کرد. اگر لازم است زمان بیشتری بگذارید و روی طراحی سیستم بیشتر توجه کنید.

مراحل اجرای پروژه

در ادامه به مراحل اجرای پروژه به صورت گام به گام می پردازیم. این مراحل اقدامات عملیاتی برای نصب دوربین های مداربسته هستند.

نصب دوربین ها

دوربین ها در محل های مشخص شده مطابق با دفترچه راهنمای آن نصب می شوند. قبل از نصب دوربین حالت چرخش پایه و زاویه دید دوربین بررسی می شود.

 

بستر ارتباطی

در مرحله دوم بستر ارتباطی آماده می شود. بستر ارتباطی شامل تمام موارد کابل کشی است. در ابتدا سوراخ کاری ها انجام می شود. پس از آن محافظ کابل ها مانند داکت ها و لوله ها نصب می شوند. سپس کابل های مورد نیاز مانند کابل تصویر، برق و شبکه کشیده می شوند. در ابتدا و انتهای کابل برای سوکت زدن مقداری اضافه در نظر گرفته می شود. تاب خوردگی و خم شدن کابل ممکن است باعث قطعی کابل شود.

سربندی و سوکت زنی

نوبت به سربندی و سوکت زدن دو طرف کابل ها رسیده است. معمولا چهار نوع سوکت در دوربین های مداربسته استفاده می شود.

 • سوکت BNC در دو مدل سوکت پیچی و سوکت پرسی، برای دو طرف کابل های کواکسیال
 • سوکت RJ45 در دو طرف کابل شبکه برای اتصال به تجهیزات شبکه
 • سوکت AV برای اتصال کابل میکروفن به دوربین یا دستگاه
 • سرفیش آداپتوری برای اتصال کابل برق به دوربین

پس از سوکت زدن، سوکت ها به دوربین ها متصل می شوند. برای محافظت بیشتر از روکش حرارتی و یا چسب برق روی سوکت ها استفاده می شود. در آخر بررسی می شود که سوکت ها در دسترس نباشند و تحت تاثیر شرایط محیطی مانند بارندگی قرار نگیرند. در صورت نیاز از جعبه تقسیم برق برای محافظت از سوکت ها در کنار دوربین استفاده می شود.

 

نصب منبع تغذیه

در انتهای کابل برق در کنار دستگاه ضبط کننده، منبع تغذیه به کابل دوربین ها متصل می شود. طرف دیگر منبع تغذیه با یک کابل برق و دوشاخه برای اتصال به برق 220 ولت آماده می شود. قرار است که برق کل دوربین ها با این دوشاخه به سه راهی برق متصل گردد.

آماده سازی برق مبداء

در بخش طراحی سیستم، مبداء برق کل سیستم مشخص شده است. یک سه راهی استبلایزر یا حداقل سه راهی محافظ به صورت مستقیم به برق مبداء متصل می شود. هنوز منبع تغذیه به برق متصل نشده است، اما دوشاخه منبع تغذیه و برق مبداء آماده است.

نصب هارد دیسک روی دستگاه ضبط کننده

با توجه به راهنمای دستگاه ضبط کننده، درب بالای دستگاه باز می شود. هارد دیسک در محل قرارگیری آن پیچ می شود و سوکت برق و دیتای (SATA) هارد متصل خواهد شد. پس از نصب هارد، درب دستگاه به حالت اول بسته می شود.

 

آماده سازی دستگاه ضبط کننده

دستگاه ضبط کننده در محل مناسب جاگذاری و سوکت دوربین ها را به آن متصل می شود. در سیستم های تحت شبکه سوکت های شبکه دوربین ها به سوییچ شبکه متصل می شوند. سپس یک کابل از سوییچ شبکه به دستگاه ضبط کننده NVR متصل خواهد شد. پس از اتصال سوکت ها، مانیتور، ماوس و آداپتور دستگاه وصل می شوند.

اتصال منبع تغذیه به برق

همه چیز آماده است که جریان برق وارد سیستم شود. دستگاه روشن می شود و دوشاخه برق دوربین ها به سه راهی متصل می گردد. به این دلیل برق در آخر وارد می شود که اگر سیستم با اختلالی مواجه شد قابل شناسایی باشد. بهتر است که پس از شناسایی اختلال، به سرعت برق سیستم قطع شود تا رفع اشکال انجام پذیرد.

تنظیم تصویر و زاویه دید دوربین ها

تصویر دوربین های تحت شبکه، با تنظیم آدرس دوربین ها (IP address) روی NVR نمایش داده می شود. پس از نمایش تصویر دوربین روی دستگاه ضبط کننده، نوبت تنظیم جهت و زاویه دید دوربین ها می باشد. در دوربین های وریفوکال علاوه بر تنظیم جهت دوربین، بزرگنمایی (zoom) و فاصله کانونی (focus) دوربین هم تنظیم خواهد شد.

تنظیمات دستگاه ضبط کننده:

در مرحله آخر تنظیمات دستگاه ضبط کننده انجام می شود. تنظیماتی مانند تنظیم تاریخ و ساعت، تنظیمات ضبط، تنظیمات شبکه برای اتصال به مودم و انتقال تصویر روی موبایل.

 

بازدارندگی

نصب سیستم دوربین مداربسته باعث بازدارندگی محیط شما از سرقت و سوء قصد می شود. استفاده از برچسب های “این مکان مجهز به دوربین مداربسته است” برای بازدارندگی بسیار مناسب و کاربردی هستند.

نتیجه گیری

این مراحل حداقل موارد یک پروژه، برای نصب و راه اندازی یک سیستم دوربین مداربسته بوده است. هدف از آن، آشنایی بیشتر با نحوه نصب دوربین های مداربسته بود، که به اختصار تقدیم حضورتان شد. پروژه های مداربسته پیچیدگی های بیشتری از جمله تشخیص دوربین مناسب، نحوه کابل کشی و موارد بسیار دیگری نیز دارند. اما شناخت این مراحل باعث می شود که بتوانیم حداکثر بهره را ببریم و عمر سیستم را افزایش دهیم. امیدواریم که این مطالب توانسته باشد بخشی از نیازهای امنیتی شما را برطرف کند و برایتان مفید واقع شود.

همکاران تجاری

باعث افتخار مجموعه ماست که برندهای معتبر به ما اعتماد کرده اند.

با ما تماس بگیرید

در صورتی که سوالی دارید و یا به مشاوره رایگان تلفنی نیاز دارید، می توانید اطلاعات تماس و ساعت مورد نظرتان را وارد کنید، تا کارشناسان با شما تماس بگیرند و یا با شماره های دفتر تهران تماس حاصل کنید. همچنین می توانید پیام خود را برای ما ارسال کنید تا به سرعت به پیام شما رسیدگی شود.

  نام *
  نام خانوادگی *
  آدرس ایمیل *
  شماره تماس

  موضوع پیام

  چطور میتوانیم کمکتان کنیم؟