پروژه خود را از همین الان شروع کنید.

مشاوره رایگان

آنالوگ یا تحت شبکه؟

اولین سوالی که برای نصب یک سیستم دوربین مداربسته مطرح می شود این است که از کدام تکنولوژی استفاده شود. آنالوگ یا تحت شبکه؟

کدام یک بهتر است؟

دوربین های مداربسته به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

 • دوربین های مداربسته آنالوگ شامل AHD, CVI, TVI, CVBS
 • دوربین های مداربسته تحت شبکه IP Camera

تمام دوربین های مداربسته جزو یکی از این دو دسته هستند. هر کدام از این دسته بندی ها شامل تفاوت ها و مزایایی نسبت به همدیگر می باشند. با مطالعه این بخش می توانیم مشخص کنیم که از کدام تکنولوژی برای مکان مورد نظرمان استفاده کنیم.

تفاوت اصلی

هرکدام از این دو دسته به نوع تشکیل شدن تصویر در دوربین اشاره دارند. تفاوت اصلی آن ها در نحوه ارسال اطلاعات تشکیل شده در دوربین است. این اطلاعات شامل سیگنال آنالوگ و یا دیتای دیجیتال از دوربین به دستگاه ضبط کننده DVR و یا NVR است.

دوربین های مداربسته آنالوگ

تصویر تشکیل شده در دوربین به صورت سیگنال آنالوگ تولید می شود. اطلاعات را به وسیله کابل کواکسیال که شبیه به کابل آنتن است به دستگاه DVR منتقل می کنند. در نهایت تصاویر روی دستگاه ضبط کننده DVR ضبط و مدیریت می شوند.

دوربین های مداربسته تحت شبکه IP Camera

تصویر تشکیل شده در دوربین به صورت دیتای دیجیتال تولید می شود. اطلاعات را از طریق کابل شبکه و سوییچ شبکه به دستگاه NVR منتقل می کنند. در نهایت تصاویر روی دستگاه ضبط کننده NVR ضبط و مدیریت می شوند.

خروجی نهایی تصاویر چگونه است؟

هر دو تکنولوژی این قابلیت را دارند که در مانیتور، تلویزیون، موبایل و کامپیوتر قابل مشاهده باشند. ما تصویر نهایی را از دستگاه های DVR و یا NVR دریافت می کنیم. خروجی تصاویر به نوع بستر ارتباطی بین دوربین و دستگاه، که آنالوگ باشد یا تحت شبکه ارتباطی ندارد. هم دستگاه DVR و هم دستگاه NVR خروجی های مورد نیاز برای اتصال به مانیتور و تلویزیون را دارند. پورت هایی مانند HDMI، VGA و AV. همچنین از طریق اتصال کابل شبکه به مودم قابلیت انتقال تصاویر روی موبایل و کامپیوتر را نیز خواهند داشت.

پس چه فرقی می کنند؟

تفاوت های این دو تکنولوژی را به صورت موردی با هم مرور می کنیم. سپس کاربردهای هرکدام را با هم بررسی خواهیم کرد:

سیستم دوربین مداربسته آنالوگ AHD, CVI, TVI, CVBS

 1. قیمت تمام شده قابل توجه کمتری نسبت به سیستم تحت شبکه
 2. بستر ارتباطی فقط با سیم
 3. نصب آسان تر بدون نیاز به تنظیمات خاص
 4. نویز پذیری بالا در اجرای غیر استاندارد
 5. سیگنال آنالوگ قابل فهم فقط برای DVR
 6. بستر ارتباطی ساده، از هر دوربین تا دستگاه DVR یک کابل
 7. استفاده از منبع تغذیه برای دوربین ها
 8. حداکثر وضوح تصویر پنج مگاپیکسل واقعی در بازار عمومی ایران
 9. سازگاری کمتر در نسل ها و برندهای مختلف سیستم های مداربسته (عدم آینده نگری)

سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه IP camera

 1. قیمت تمام شده قابل توجه بیشتری نسبت به سیستم آنالوگ
 2. بستر ارتباطی با سیم و بی سیم
 3. تنظیمات پیچیده تر در نصب و راه اندازی
 4. نویز پذیری بسیار کم
 5. دیتای دیجیتال قابل فهم برای دستگاه NVR و کامپیوتر برای پردازش تصویری
 6. بستر ارتباطی منعطف در تعداد دوربین بالا با سوییچ شبکه
 7. قابلیت POE (برق از طریق همان کابل شبکه) و یا منبع تغذیه جداگانه
 8. حداکثر وضوح تصویر هشت مگاپیکسل واقعی در بازار عمومی ایران
 9. سازگاری برند های مختلف با همدیگر و سازگاری سیستم های قدیمی تر با دوربین های نسل جدید (آینده نگری)

ما که هنوز متوجه نشدیم کدوم برای ما بهتره…!؟

از زبان یک کارشناس با تجربه بشنوید:

دوربین های مداربسته آنالوگ AHD

هر کدام از تکنولوژی های آنالوگ یا تحت شبکه برای مکان های مناسب خودشان طراحی شده اند. البته دانستن تفاوت های آن ها خالی از لطف هم نیست. در شروع برای مثال یک ساختمان مسکونی را در نظر بگیرید. قرار هست در این ساختمان درب های ورودی و خروجی، پارکینگ ها و ورودی های آسانسور بالا و پایین را پوشش بدهند. در آینده هم نیازی به اضافه کردن دوربین در جای دیگری را چندان نخواهند داشت. تعداد دوربین های این ساختمان تعداد نسبتا کمی هست. به همین دلیل این امکان وجود دارد که از هر دوربین، یک کابل به دستگاه DVR کشیده شود. همینطور نمی خواهند که از خروجی تصاویر دوربین ها استفاده دیگری مثل پردازش تصویری داشته باشند. به طور مثال اتصال دوربین های مداربسته به سیستم هوشمند مرکزی ساختمان. هدف ایشان از اجرای سیستم دوربین مداربسته، حفاظت از ساختمان و نظارت بر آن هست.

پیشنهاد من

در این حالت، سیستم مداربسته آنالوگ (AHD) بهترین انتخاب برای ایشان هست. چراکه تمام نیازهای حفاظتی و نظارتی آن ها را پوشش می دهد. نکته قابل توجه اینجاست که هزینه نهایی پروژه، خیلی مقرون به صرفه تر برایشان تمام خواهد شد. تمام افراد می توانند تصویر دوربین ها را روی موبایل، کامپیوتر و یا حتی تلویزیون خانه شان داشته باشند. حتی برای مشاهده و کنترل تصاویر می توانند یک مانیتور برای دستگاه DVR اختصاص بدهند. به طور مثال مانیتور در اتاق آسانسور در پشت بام کنار دستگاه DVR قرار بگیرد. برای بازبینی تصاویر و گرفتن بکاپ می توانند با کامپیوتر و یا مانیتور کنار دستگاه این عملیات را انجام بدهند. امکان بازبینی تصاویر ضبط شده گذشته از روی اپلیکیشن موبایل هم وجود دارد. این از سیستم آنالوگ و برای اینکه سیستم تحت شبکه برای چه جاهایی مناسب هست با ما همراه باشید.

دوربین های مداربسته تحت شبکه IP Camera

به دلایلی دوربین های تحت شبکه برای هر کدام از موارد زیر توصیه می شود:

 • برای مکان هایی که تعداد دوربین های بالایی نیاز دارند مثلا بیشتر از 16 عدد دوربین.
 • برای مکان هایی که به هیچ عنوان امکان سیم کشی در محل وجود ندارد.
 • برای مکان هایی که به دلیل فاصله زیاد مثلا دو کیلومتر و محیط گسترده امکان کابل کشی وجود ندارد.
 • برای مکان هایی که وضوح تصویر بالایی را نیاز دارند.
 • برای مکان هایی که نیاز به پردازش تصویری در نرم افزارهای کامپیوتری را دارند مثلا ثبت پلاک خودرو ها
 • برای مکان هایی که نیاز به آینده نگری دارند و احتمالا در آینده دوربین های بیشتری را اضافه خواهند کرد.
 • استفاده از استاندارد POE برای برق رسانی به دوربین ها.

به چه دلیلی برای این مکان ها دوربین تحت شبکه مناسب است؟

دلیل اول؛ انعطاف در بستر ارتباطی

اطلاعات دوربین ها به وسیله کابل کشی به دستگاه ضبط کننده NVR برای ضبط و مشاهده تصاویر منتقل می شوند. به دلیل استفاده از سوییچ و تجهیزات بیسیم شبکه، در بستر ارتباطی دوربین های تحت شبکه انعطاف بیشتری وجود دارد. تجهیزاتی مانند اکسس پوینت برای ارتباط بیسیم و رادیو برای فواصل طولانی. بستر ارتباطی می تواند ترکیبی از کابل شبکه، سوییچ های شبکه و سیستم های بی سیم باشند.

برای مثال

در نظر بگیرید در یک یا چند ناحیه نسبتا دور، تعداد زیادی از دوربین ها قرار گرفته اند. در این حالت می توانیم با در نظر گرفتن رعایت پهنای باند، یک سوییچ شبکه ای در هر ناحیه قرار بدهیم. به جای اینکه برای هر دوربین، یک کابل جداگانه بکشیم، تنها یک کابل از سوییچ به سمت NVR می کشیم. در این مثال تصور کنید دستگاه NVR در مرکز کار قرار گرفته است. بنابراین مثلا ناحیه های شمالی و غربی هرکدام با یک کابل از سوییچ ها با NVR ارتباط برقرار می کنند. بخش های جنوبی و شرقی هم به صورت بیسیم با دستگاه NVR ارتباط می گیرند. در این صورت مقدار کابل کشی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. به همین دلیل، هزینه استفاده از سیستم تحت شبکه خیلی مقرون به صرفه تر از سیستم آنالوگ تمام می شود.

دلیل دوم؛ دیتای دیجیتال

دلیل بعدی برای استفاده از سیستم تحت شبکه در مکان های بالا دیتای دیجیتال است. دیتای دیجیتال به دلیل وجود بستر ارتباطی مناسب تمام اطلاعات را بدون ایجاد نویز منتقل می کند. یک دوربین تحت شبکه دومگاپیکسلی به دلیل استفاده از دیتای دیجیتال کیفیت بهتری نسبت به دوربین آنالوگ دومگاپیکسل دارد. دیتای دیجیتال قابل فهم برای سیستم های کامپیوتری است. با نرم افزارهای کامپیوتری می توان روی خروجی دوربین های تحت شبکه عملیات پردازش تصویری را انجام داد. عملیاتی مانند ثبت پلاک خودرو ها، ثبت و تشخیص چهره افراد و موارد بسیار دیگر. در پروژه هایی که تعداد دوربین های زیادی دارند از یک سرور کامپیوتری به جای دستگاه NVR استفاده می شود. پروژه هایی مانند بیمارستان های بزرگ، فرودگاه ها و سازمان های بزرگ.

دلیل سوم؛ پروتکل جهانی ONVIF

دلیل آخر برای استفاده از سیستم های تحت شبکه پروتکل جهانی ONVIF است. این پروتکل برای سیستم های مداربسته تحت شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. به زبان ساده یعنی تجهیزاتی از این پروتکل پشتیبانی می کنند با یکدیگر سازگار هستند. این تجهیزات می توانند در کنار همدیگر در یک سیستم استفاده شوند. بنابراین بدون در نظر گرفتن کمپانی تولید کننده، برند و از این دست موارد این تجهیزات با هم سازگار هستند. در آینده ای که ممکن است آن مدل و یا برند وجود خارجی نداشته باشد این موضوع بسیار کاربردی است.

نتیجه گیری

در حال حاضر شما با مطالعه این مقاله قادر هستید بین آنالوگ یا تحت شبکه انتخاب کنید. عواملی که به صورت کلی روی این انتخاب تاثیرگذار هستند را با هم مرور می کنیم:

 • نوع بستر ارتباطی
 • پردازش تصویری
 • تعداد دوربین
 • نویز پذیری
 • آینده نگری

همکاران تجاری

باعث افتخار مجموعه ماست که برندهای معتبر به ما اعتماد کرده اند.

مشاوره رایگان