پروژه خود را از همین الان شروع کنید.

مشاوره رایگان

تجهیزات مورد نیاز دوربین های مداربسته تحت شبکه IP Camera

در ابتدا تجهیزات مورد نیاز برای یک سیستم مداربسته تحت شبکه IP را نام می بریم. در ادامه توضیحات کاربردی درباره هرکدام از موارد نامبرده شده خواهیم داشت.

حداقل تجهیزات برای راه اندازی یک سیستم مداربسته تحت شبکه IP

 1. دوربین مداربسته تحت شبکه IP Camera
 2. منبع تغذیه برق برای دوربین ها یا استفاده از سوییچ POE
 3. دستگاه مدیریت ضبط تصاویر NVR
 4. هارد مخصوص دوربین های مداربسته
 5. سوییچ شبکه و یا سوییچ POE
 6. کابل شبکه CAT6
 7. سوکت شبکه

این تجهیزات، حداقل موارد برای راه اندازی یک سیستم مداربسته تحت شبکه IP بودند. اما در برخی موارد نیاز به تجهیزات مصرفی دیگری هم هست:

 • اکسس پوینت و وایرلس کلاینت برای بستر های ارتباطی بی سیم
 • لوله فلکسی، لوله برق و یا داکت برای محافظت از کابل شبکه
 • سر فیش آداپتوری و یک دوشاخه برق در صورت استفاده از پاور سوییچ مرکزی به عنوان منبع تغذیه
 • اتصال مودم اینترنتی به دستگاه NVR برای انتقال تصویر روی موبایل و یا کامپیوتر
 • اضافه کردن میکروفن برای ضبط صدا به صورت دلخواه
 • مانیتور و یا تلویزیون برای مشاهده تصاویر به صورت دلخواه
 • جعبه تقسیم برای نگهداری از محل اتصال سوکت دوربین به کابل
 • جعبه محافظ رک برای محافظت و نگهداری از سوییچ و دستگاه NVR

قابلیت های سیستم مداربسته تحت شبکه IP

در سیستم های تحت شبکه IP، انعطاف بیشتری در بستر ارتباطی وجود دارد. این موضوع قابلیت های بیشتری را نسبت به سیستم های آنالوگ به وجود می آورد. در این سیستم ها این امکان وجود دارد که:

 • از تجهیزات بی سیم برای ارتباط بین دوربین ها تا دستگاه NVR استفاده کرد.
 • به جای کابل کشی از هر دوربین تا دستگاه، از یک سوییچ شبکه استفاده کرد. برای ناحیه هایی که تعدادی دوربین، با فاصله نسبتا دور قرار گرفته اند. در این حالت دوربین ها به سوییچ متصل شده و فقط یک کابل به سمت دستگاه کشیده می شود. این موضوع به شرط رعایت پهنای باند است.
 • برای برق رسانی به دوربین ها از سوییچ POE استفاده کرد. هم به عنوان سوییچ رابط و هم به عنوان منبع تغذیه.

دوربین مداربسته تحت شبکه IP Camera

در ابتدای کار تعداد دوربین ها مشخص می شود. تعداد دوربین های مورد نیاز به عواملی مانند هدف از نصب دوربین و زاویه دید دوربین ها بستگی دارد. بنابراین تعداد دوربین ها محاسبه می شود و جانمایی آن ها انجام می پذیرد.

برای شناخت بیشتر درباره انواع دوربین های مداربسته کلیک کنید.

 منبع تغذیه برق دوربین ها

تمام دوربین های مداربسته به جریان برق 12 ولت نیاز دارند. آمپر مصرفی هر دوربین، بسته به نوع آن حدودا 2 آمپر می باشد. سه نوع منبع تغذیه برای برق رسانی به دوربین های مداربسته تحت شبکه وجود دارد:

سوییچ POE

POE مخفف عبارت Power Over Ethernet به معنی برق رسانی از طریق کابل شبکه می باشد. در این حالت با همان کابلی که اطلاعات دوربین منتقل می شود، عملیات تغذیه دوربین هم انجام می پذیرد. در این صورت دیگر نیازی به کابل برق نیست. برای برق رسانی از این طریق، از سوییچ شبکه ای که قابلیت POE دارد استفاده می شود. سوییچ POE علاوه بر انتقال اطلاعات، برق مورد نیاز دوربین ها را هم منتقل می کند. در ادامه همین صفحه اطلاعات تکمیلی درباره این نوع سوییچ ها تقدیم حضورتان می شود.

پاور سوییچ مرکزی

پاور سوییچ مرکزی با ولتاژ 12 ولت و آمپر های مختلفی بسته به تعداد دوربین استفاده می شود. کاربردی ترین آن ها مدل های ده، بیست و سی آمپری هستند. در این سیستم تمام دوربین ها از این منبع، برق رسانی می شوند. پاور سوییچ مرکزی معمولا کنار دستگاه NVR قرار می گیرد. به وسیله کابل برقی که در کنار کابل شبکه کشیده می شود، تغذیه دوربین ها را انجام می دهد. پاور سوییچ در حالت هایی کارایی بهتری نسبت به آداپتورهای تک دارد. در مواردی که تعداد دوربین ها زیاد باشد، یا کابل کشی از دستگاه تا دوربین بیشتر از بیست متر باشد. چراکه در مسیر های طولانی، آمپر یا شدت جریانی که در کابل جاری می شود افت پیدا می کند. این عامل باعث تاثیر در کارکرد دوربین و خرابی زودرس آن خواهد شد.

آداپتور

و مورد سوم آداپتور های تکی هستند. آداپتور ها شدت جریان 2 آمپری دارند و برای تغذیه دوربین ها استفاده می شوند. هر آداپتور 2 آمپر برای یک دوربین مصرف می شود و می تواند در کنار دوربین قرار بگیرد. در این صورت در محل نصب دوربین به برق مستقیم 220 ولت نیاز داریم. در صورتی که دوربین نزدیک به دستگاه NVR است، آداپتور را کنار دستگاه نیز می توانیم جاگذاری کنیم.

دستگاه مدیریت ضبط تصاویر NVR

قابلیت ضبط و مدیریت تصاویر، علاوه بر دستگاه NVR بر روی کامپیوتر هم امکانپذیر است. این موضوع به دلیل تولید شدن دیتای دیجیتال قابل فهم برای کامپیوتر، در دوربین های تحت شبکه می باشد. اما به دلیل کارکرد همیشگی سیستم، بهتر است که از دستگاه مستقلی برای ضبط و مدیریت تصاویر استفاده شود. در پروژه هایی که تعداد دوربین ها زیاد است، می توان از سرورهای کامپیوتری استفاده کرد. برای مثال یک سرور HP به همراه نرم افزار مخصوص دوربین های مداربسته، برای 64 عدد دوربین یک مجموعه.

دستگاه NVR مهمترین بخش یک سیستم مداربسته تحت شبکه است و وظیفه اصلی آن:

 • پخش زنده تصاویر و ارسال آن ها روی مانیتور، موبایل و کامپیوتر
 • انجام تنظیمات و مدیریت تصاویر دریافتی از دوربین ها
 • نگهداری و بازپخش تصاویر ضبط شده
 • گرفتن بکاپ از تصاویر ضبط شده

بنابراین رابط کاربری مصرف کننده با دوربین ها و محل نگهداری از تصاویر، دستگاه NVR است.

چه دستگاهی برای چه دوربینی

انتخاب دستگاه ضبط کننده NVR به دو عامل “تعداد” و “کیفیت دوربین ها” بستگی دارد. بر اساس این دو عامل دستگاه NVR مناسب دوربین ها انتخاب می شود. این دو عامل را با هم بررسی می کنیم.

1. تعداد دوربین ها

دستگاه های NVR در حالت های 4 کانال، 8 کانال، 16 کانال، 32 کانال و حتی 256 کانال موجود می باشند. در صورتی که تعداد دوربین ها کمتر یا مساوی هشت 8 عدد باشد دستگاه 8 کانال استفاده می شود. همینطور اگر 9 یا کمتر از 16 عدد دوربین باشد دستگاه 16 کانال مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که احتمال افزایش دوربین وجود دارد، برای کاهش هزینه در آینده، تعداد کانال بیشتری انتخاب می شود.

2. کیفیت دوربین ها

اغلب دستگاه های NVR موجود در بازار ایران، دستگاه های 8 مگاپیکسل، 5 مگاپیکسل و 2 مگاپیکسل ساپورت هستند. دستگاه های دوربین های پنج مگاپیکسلی کیفیت های پایین تر را هم پشتیبانی می کنند. اما اگر دوربین پنج مگاپیکسلی را به دستگاه دو مگاپیکسل ساپورت متصل کنیم طبیعی است که تصویر نخواهد داشت. در صورت احتمال افزایش دوربین در آینده، بهتر است که دستگاه پنج مگاپیکسل ساپورت در نظر گرفته شود. چراکه در آینده ای نزدیک نسل دوربین های دو مگاپیکسلی مانند نسل گذشته آن ها به اتمام خواهد رسید. در این صورت برای اضافه کردن دوربین در آینده نیازی به تعویض دستگاه NVR نیست.

برای اطلاعات بیشتر درباره دستگاه های ضبط کننده DVR و NVR کلیک کنید.

هارد مخصوص دوربین های مداربسته

دستگاه های NVR به صورت پیش فرض حافظه ای برای ضبط تصاویر دوربین های مداربسته ندارند. هارد های مخصوص دوربین های مداربسته با ظرفیت های متفاوتی ارائه می شوند. معمولا ظرفیت این حافظه ها از یک ترابایت تا ده ترابایت است. هارد های پرکاربرد بازار، هارد های یک ترابایت تا چهار ترابایت هستند. بسته به “تعداد دوربین” و “تعداد روز های مورد نیاز” می توان از ظرفیت های مختلفی استفاده کرد. دستگاه NVR قابلیت اتصال یک، دو یا چندین هارد را می تواند داشته باشد. دستگاه های 4 کانال و 8 کانال معمولا یک یا دو هارد را پشتیبانی می کنند.

محاسبه مدت زمان ضبط در دستگاه NVR

با مشخصه های “کیفیت ضبط”، “تعداد دوربین” و “تعداد روز” می توانیم ظرفیت مورد نیاز را محاسبه کنیم. برای مثال یک هارد یک ترابایت چند روز عملیات ضبط را انجام خواهد داد و یا بالعکس. نحوه ضبط تصاویر در دستگاه NVR به صورت پیش فرض روی حالت بازنویسی قرار دارد. به این معنی که وقتی هارد پر شد، 24 ساعت اول را پاک می کند و 24 ساعت جدید را ضبط می کند. به طور مثال ما همیشه 14 روز گذشته را خواهیم داشت.

برای محاسبه مدت زمان ضبط دوربین های مداربسته کلیک کنید.

هر هاردی مناسب دستگاه ضبط کننده نیست!

دستگاه NVR می تواند تمام هاردهایی که با پورت SATA کار می کنند را پشتیبانی کند. اما از نظر مدل و نوع ساختار، هارد های مخصوص دوربین های مداربسته متفاوت هستند. آن ها می توانند بیست و چهار ساعته در هفت روز هفته (24/7) دائما روشن بمانند و کار کنند. عملکرد هارد های معمول کامپیوتری اینطور نیست. اگر از هارد کامپیوتر برای دستگاه ضبط کننده استفاده شود در بهترین حالت قبل از دو سال به مشکل می خورد. به همین دلیل در زمانی که اتفاقی افتاده متوجه می شویم که هارد خراب بوده و ضبط نکرده است. بهترین هارد برای دوربین های مداربسته، فقط هارد هایی هستند که برای سیستم های مداربسته طراحی شده اند. بهترین هاردهای حال حاضر بازار، مدل های زیر هستند.

 • برند سیگیت، سری “اسکای هاک” (Seagate/ Skyhawk)
 • برند وسترن دیجیتال، سری “بنفش” (Western Digital/ Purple)

سوییچ شبکه و یا سوییچ POE

اغلب دستگاه های NVR از یک پورت شبکه برای اتصال به دوربین ها استفاده می کنند. به صورت کلی تجهیزات شبکه، به وسیله سوییچ شبکه با همدیگر ارتباط برقرار می کنند. وظیفه اصلی سوییچ شبکه، ارتباط دادن تمام تجهیزاتی است که در یک شبکه به کار گرفته می شوند. مانند دوربین تحت شبکه IP، دستگاه NVR، مودم اینترنت و … .

سوییچ چند پورت؟

سوییچ های شبکه در مدل های 5 پورت، 8 پورت، 16 پورت، 24 پورت و 32 پورت موجود می باشند. هر یک از تجهیزات تحت شبکه به یکی از این پورت ها متصل می شوند. همینطور هرکدام می توانند با تمام دستگاه هایی که به سوییچ وصل هستند، ارتباط برقرار کنند. برای مثال برای پروژه ای که 4 عدد دوربین دارد، یک سوییچ 8 پورت در نظر گرفته می شود. چراکه به غیر از 4 دوربین و یک NVR، یک پورت هم برای اتصال به مودم استفاده می شود. در صورت استفاده بیشتر از یک سوییچ در شبکه، محاسبه پهنای باند نیز باید در نظر گرفته شود. در غیر این صورت با تاخیر و یا کندی بیش از حد تصاویر دوربین ها مواجه خواهیم بود. در صورت احتمال افزایش دوربین در آینده، بهتر است که تعداد پورت های بیشتری در نظر گرفته شود.

استاندارد POE

سوییچ های POE می توانند برق مورد نیاز دوربین را تامین کنند. در این حالت نیازی به اضافه کردن منبع تغذیه به دوربین ها نیست. سوییچ های POE قیمت قابل توجه بیشتری نسبت به سوییچ های معمولی دارند. به همین دلیل در همه پروژه ها استفاده نمی شوند. در پروژه هایی که تعداد دوربین ها زیاد است استفاده از سوییچ POE مقرون به صرفه تر می باشد. لازم به ذکر است که تمام سوییچ های POE، توان (Watt) لازم را برای تغذیه دوربین های مداربسته ندارند. برای تجهیزات شبکه ای مختلف، سوییچ هایی با توان های متفاوتی در بازار موجود است.

برای اطلاعات بیشتر درباره سرعت، پهنای باند و توان POE سوییچ های شبکه کلیک کنید.

کابل شبکه CAT6

کابل شبکه تشکیل شده از هشت 8 رشته سیم به هم تابیده شده. آن ها به صورت چهار 4 جفت جدا از هم، در یک کابل قرار گرفته اند. هرکدام از این چهار زوج وظیفه مربوط به خود را برای برقراری ارتباط و انتقال اطلاعات ایفا می کنند. کیفیت کابل شبکه تاثیر مستقیمی در کیفیت تصویری که در دستگاه NVR مشاهده می کنید دارد. به دلیل اینکه انواع مختلفی با قیمت متفاوت وجود دارد، بهتر است که توجه کافی به این موضوع داشته باشیم. مواردی که در کیفیت کابل شبکه تاثیر گذارند عبارتند از:

 • جنس مغزی کابل
 • جنس روکش کابل
 • جداکننده های داخل کابل
 • تست فلوک Fluke test

تست فلوک Fluke test

تست فلوک به استانداردی برای میزان اندازه گیری کیفیت کابل ها تبدیل شده است. این تست پارامترهایی دارد که از قبل توسط یک کمپانی معتبر بین المللی مشخص شده است. این پارامترها ملاکی برای اندازه گیری سطح کیفیتی کابل می باشد. مواردی مانند جنس مغزی کابل، کیفیت روکش و بسیاری موارد دیگر.

چرا CAT6؟

کابل های شبکه در دسته بندی های Cat5، Cat6، Cat7 و Cat8 قرار می گیرند. CAT مخفف عبارت Category می باشد. هرکدام از آن ها به سرعت انتقال داده و پهنای باند کابل اشاره دارند. سرعت انتقال داده در کابل Cat5 100 مگابیت بر ثانیه و در کابل Cat6 1000 مگابیت بر ثانیه می باشد. در سیستم مداربسته تحت شبکه IP، از تمام دسته بندی ها را می توان استفاده کرد. اما با در نظر گرفتن حداکثر سرعت، پهنای باند و صرفه اقتصادی، Cat6 بهترین گزینه برای سیستم مداربسته خواهد بود.

برای اطلاع دقیق تر از انواع کابل شبکه و تفاوت های آن ها کلیک کنید.

سوکت شبکه

در نهایت برای اتصال کابل به تجهیزات از سوکت RJ45 استفاده می شود. سوکت ها توسط آچار شبکه به کابل پرس می شوند و برای انتقال اطلاعات، اتصال را برقرار می کنند. در سربندی سیستم های تحت شبکه IP نوع جنس سوکت، نحوه سوکت زدن و پوشش محافظ سوکت اهمیت دارند.

نتیجه گیری

لطفا توجه لازم درباره نگه دارنده های کابل و تجهیزات مصرفی جانبی را نیز داشته باشید. توجه به تمام بخش های یک سیستم، باعث نتیجه قابل قبول در خروجی سیستم می شود. در حال حاضر شما اطلاعات لازم درباره تمام تجهیزات دوربین های تحت شبکه را به دست آورده اید.

برای اطلاع بیشتر درباره چگونگی نصب و راه اندازی دوربین های مداربسته کلیک کنید.

همکاران تجاری

باعث افتخار مجموعه ماست که برندهای معتبر به ما اعتماد کرده اند.

با ما تماس بگیرید

در صورتی که سوالی دارید و به مشاوره رایگان تلفنی نیاز دارید می توانید اطلاعات تماس و ساعت مورد نظرتون رو برای کارشناسان ما وارد کنید تا با شما تماس بگیرند و یا با شماره های دفتر تهران تماس حاصل کنید. همچنین می توانید پیام تون رو برای ما ارسال کنید تا به سرعت به پیام شما رسیدگی شود.

  نام *
  نام خانوادگی *
  آدرس ایمیل *
  شماره تماس

  موضوع پیام

  چطور میتوانیم کمکتان کنیم؟