پروژه خود را از همین الان شروع کنید.

مشاوره رایگان

تجهیزات مورد نیاز دوربین های مداربسته آنالوگ AHD, CVI, TVI, CVBS

در ابتدا تجهیزات مورد نیاز برای یک سیستم مداربسته آنالوگ AHD را نام می بریم. در ادامه توضیحات کاربردی درباره هرکدام از موارد نامبرده شده خواهیم داشت.

حداقل تجهیزات برای راه اندازی یک سیستم مداربسته آنالوگ (AHD):

 1. دوربین مداربسته آنالوگ AHD
 2. منبع تغذیه برق برای دوربین ها
 3. دستگاه مدیریت ضبط تصاویر DVR
 4. هارد مخصوص دوربین های مداربسته
 5. کابل کواکسیال + کابل برق = کابل ترکیبی
 6. سوکت BNC

این تجهیزات حداقل موارد برای راه اندازی یک سیستم مداربسته آنالوگ AHD بودند. اما در برخی موارد نیاز به تجهیزات مصرفی دیگری هم هست:

 • لوله فلکسی، لوله برق و یا داکت برای محافظت از کابل دوربین ها
 • سر فیش آداپتوری و یک دوشاخه در صورت استفاده از پاور سوییچ مرکزی به عنوان منبع تغذیه
 • اتصال مودم اینترنتی به دستگاه DVR برای انتقال تصویر روی موبایل و یا کامپیوتر
 • اضافه کردن میکروفن برای ضبط صدا به صورت دلخواه
 • مانیتور و یا تلویزیون برای مشاهده تصاویر به صورت دلخواه
 • جعبه تقسیم برای نگهداری از محل اتصال سوکت دوربین به کابل

دوربین مداربسته آنالوگ AHD

در ابتدای کار تعداد دوربین ها مشخص می شود. تعداد دوربین های مورد نیاز به عواملی مانند هدف از نصب دوربین و زاویه دید دوربین ها بستگی دارد. بنابراین تعداد دوربین ها محاسبه می شود و جانمایی آن ها انجام می پذیرد.

برای شناخت بیشتر درباره انواع دوربین های مداربسته کلیک کنید.

منبع تغذیه برق دوربین ها

تمام دوربین های مداربسته به جریان برق 12 ولت نیاز دارند. آمپر مصرفی هردوربین، بسته به نوع آن حدودا 2 آمپر می باشد. دو نوع منبع تغذیه برای برق رسانی به دوربین های مداربسته آنالوگ AHD وجود دارد:

پاور سوییچ مرکزی

پاور سوییچ مرکزی با ولتاژ 12 ولت و آمپر های مختلفی بسته به تعداد دوربین استفاده می شود. کاربردی ترین آن ها مدل های ده، بیست و سی آمپری هستند. در این سیستم تمام دوربین ها از این منبع، برق رسانی می شوند. پاور سوییچ مرکزی معمولا کنار دستگاه DVR قرار می گیرد. به وسیله کابل برقی که در کابل ترکیبی به کابل تصویر چسبیده است، تغذیه دوربین ها را انجام می دهد. پاور سوییچ در حالت هایی کارایی بهتری نسبت به آداپتورهای تک دارد. در صورتی که تعداد دوربین ها زیاد باشد یا کابل کشی از دستگاه تا دوربین بیشتر از بیست متر باشد. چراکه در مسیر های طولانی، آمپر یا شدت جریانی که در کابل جاری می شود افت پیدا می کند. این عامل باعث تاثیر در کارکرد دوربین و خرابی زودرس آن خواهد شد.

آداپتور

مورد دوم آداپتور های تکی هستند. آداپتور ها شدت جریان 2 آمپری دارند و برای تغذیه دوربین ها استفاده می شوند. هر آداپتور 2 آمپر برای یک دوربین مصرف می شود و می تواند در کنار دوربین قرار بگیرد. در این صورت در محل نصب دوربین به برق مستقیم 220 ولت نیاز داریم. در صورتی که دوربین نزدیک به دستگاه DVR است، آداپتور را کنار دستگاه نیز می توانیم جاگذاری کنیم.

کدام بهتر است؟

برخی اعتقاد دارند که استفاده از آداپتور بهتر است، تا اگر پاور سوییچ خراب شد، تمام دوربین ها قطع نشود. اما تجربه ثابت کرده که عمر آداپتور به دلیل کیفیت ساخت پایین تر، از پاور سوییچ مرکزی کمتر است. بیشتر خرابی دوربین های مداربسته نصب شده در گذشته، از خراب شدن آداپتور می باشد. از طرفی با توجه به اینکه پاور سوییچ سخت افزار بهتری دارد هزینه آن نیز مقرون به صرفه تر است. این موضوع به خاطر حذف هزینه های بسته بندی و فاکتور گرفتن قطعات آداپتور در ساخت پاو سوییچ است.

دستگاه مدیریت ضبط تصاویر DVR

دستگاه DVR از مهمترین بخش های یک سیستم های مداربسته است و وظایف اصلی دستگاه به شرح زیر است:

 • پخش زنده تصاویر و ارسال آن ها روی مانیتور، موبایل و کامپیوتر
 • انجام تنظیمات و مدیریت تصاویر دریافتی از دوربین ها
 • نگهداری و بازپخش تصاویر ضبط شده
 • گرفتن بکاپ از تصاویر ضبط شده

بنابراین رابط کاربری مصرف کننده با دوربین ها دستگاه DVR است. با توجه به این موارد بهتره که اصطلاح کنیم:

 “دستگاه DVR مهمترین بخش یک سیستم مداربسته است.”

چه دستگاهی برای چه دوربینی

انتخاب دستگاه ضبط کننده DVR به دو عامل “تعداد” و “کیفیت دوربین ها” بستگی دارد. بر اساس این دو عامل دستگاه DVR مناسب دوربین ها انتخاب می شود. این عوامل را بررسی می کنیم.

1. تعداد دوربین ها

دستگاه های DVR در حالت های چهار کانال، هشت کانال، شانزده کانال و سی و دو کانال موجود هستند. اگر تعداد دوربین ها کمتر یا مساوی چهار عدد باشد دستگاه چهار کانال استفاده می شود. همینطور برای 5 عدد یا کمتر از 9  عدد دوربین، دستگاه هشت کانال مورد نیاز است. در صورتی که احتمال افزایش دوربین وجود دارد، برای کاهش هزینه در آینده، تعداد کانال بیشتری انتخاب می شود.

2. کیفیت دوربین ها

بیشتر دستگاه های DVR حال حاضر موجود در بازار ایران، دستگاه های پنج مگاپیکسل و دو مگاپیکسل ساپورت هستند. دستگاه های دوربین های پنج مگاپیکسلی کیفیت های پایین تر را هم پشتیبانی می کنند. اما اگر دوربین پنج مگاپیکسلی را به دستگاه دو مگاپیکسل ساپورت متصل کنیم طبیعی است که تصویر نخواهد داشت. در صورت احتمال افزایش دوربین در آینده، بهتر است که دستگاه پنج مگاپیکسل ساپورت در نظر گرفته شود. چراکه در آینده ای نزدیک نسل دوربین های دو مگاپیکسلی مانند نسل گذشته آن ها به اتمام خواهد رسید. در این صورت برای اضافه کردن دوربین در آینده نیازی به تعویض دستگاه DVR نیست.

برای اطلاعات بیشتر درباره دستگاه های ضبط کننده DVR و NVR کلیک کنید.

هارد مخصوص دوربین های مداربسته

دستگاه های DVR به صورت پیش فرض حافظه ای برای ضبط تصاویر دوربین های مداربسته ندارند. هارد های مخصوص دوربین های مداربسته با ظرفیت های متفاوتی ارائه می شوند. معمولا ظرفیت این حافظه ها از یک ترابایت تا ده ترابایت است. هارد های پرکاربرد بازار، هارد های یک ترابایت تا چهار ترابایت هستند. بسته به “تعداد دوربین” و “تعداد روز های مورد نیاز” می توان از ظرفیت های مختلفی استفاده کرد. دستگاه DVR قابلیت اتصال یک، دو یا چندین هارد را می تواند داشته باشد. دستگاه های 4 کانال و 8 کانال معمولا یک یا دو هارد را پشتیبانی می کنند.

محاسبه مدت زمان ضبط در دستگاه DVR

با مشخصه های “کیفیت ضبط”، “تعداد دوربین” و “تعداد روز” می توانیم ظرفیت مورد نیاز را محاسبه کنیم. برای مثال یک هارد یک ترابایت چند روز عملیات ضبط را انجام خواهد داد و یا بالعکس. نحوه ضبط تصاویر در دستگاه DVR به صورت پیش فرض روی حالت بازنویسی قرار دارد. به این معنی که وقتی هارد پر شد، 24 ساعت اول را پاک می کند و 24 ساعت جدید را ضبط می کند. به طور مثال ما همیشه 14 روز گذشته را خواهیم داشت.

برای محاسبه مدت زمان ضبط دوربین های مداربسته کلیک کنید.

هر هاردی مناسب دستگاه ضبط کننده نیست!

دستگاه DVR می تواند تمام هاردهایی که با پورت SATA کار می کنند را پشتیبانی کند. اما از نظر مدل و نوع ساختار، هارد های مخصوص دوربین های مداربسته متفاوت هستند. آن ها می توانند بیست و چهار ساعته در هفت روز هفته (24/7) دائما روشن بمانند و کار کنند. عملکرد هارد های معمول کامپیوتری اینطور نیست. اگر از هارد کامپیوتر برای دستگاه ضبط کننده استفاده شود در بهترین حالت قبل از دو سال به مشکل می خورد. به همین دلیل در زمانی که اتفاقی افتاده متوجه می شویم که هارد خراب بوده و ضبط نکرده است. بهترین هارد برای دوربین های مداربسته، فقط هارد هایی هستند که برای سیستم های مداربسته طراحی شده اند. بهترین هاردهای حال حاضر بازار، مدل های زیر هستند.

 • برند سیگیت، سری “اسکای هاک” (Seagate/ Skyhawk)
 • برند وسترن دیجیتال، سری “بنفش” (Western Digital/ Purple)

کابل کواکسیال + کابل برق = کابل ترکیبی

دوربین های مداربسته آنالوگ از کابل کواکسیال یا RG59 برای انتقال سیگنال تصویر استفاده می کنند. این کابل شبیه به کابل آنتن است که تشکیل شده از یک مغزی و شیلد دور آن. از طرف دیگر برای برق رسانی به دوربین یک کابل برق دو رشته نیاز است. کابل ترکیبی، ترکیبی است از یک کابل کواکسیال به همراه یک کابل برق که به هم چسبیده شده اند. بنابراین فقط یک کابل از دوربین تا دستگاه DVR کشیده می شود. در این حالت هم اجرای کار ساده تر است و هم هزینه کابل مقرون به صرفه تر می باشد. در غیر اینصورت می توان از یک کابل کواکسیال مستقل به همراه یک کابل برق دو رشته استفاده کرد. این حالت در زمانی مناسب هست که برق 220 ولت در کابل برق جریان داشته باشد.

کیفیت کابل کواکسیال

کیفیت کابل کواکسیال در کیفیت تصویر دوربین تاثیر مستقیمی دارد. خصوصا در دوربین هایی که کیفیت بالایی دارند و یا فاصله آن ها تا دستگاه DVR طولانی است. موارد زیر مشخص کننده کیفیت کابل می باشند:

 • جنس آلیاژ فلزی کابل: در بهترین حالت فول مس است. آلومینیوم و آلیاژ های متفرقه نیز در بازار موجود می باشد.
 • قطر مغزی کابل: از 6، 0.7 و 0.8 که 0.8 بهترین حالت می باشد.
 • تعداد رشته های شیلد: 96، 114، 128، 144 و حالت های دیگر. هر چقدر تعداد رشته ها بیشتر باشد بهتر است.
 • جنس روکش کابل: انواع حالت های PVC و یا پلاستیکی که در پوسیدگی کابل در مرور زمان تاثیر می گذارند.
 • جنس و قطر کابل برق: 5، 0.75 از جنس مس مناسب ترین حالت برای جریان 12 ولت می باشد.

سوکت BNC

در محل اتصال دوربین به کابل و کابل به دستگاه DVR از سوکت BNC استفاده می شود. سوکت های BNC در دو نوع سوکت پرسی و سوکت پیچی موجود هست. از نظر کیفیت سوکت هر دو نوع مناسب هستند. نکته ای که در این بخش وجود دارد کیفیت ساخت سوکت است. طبیعتا هر چقدر آلیاژ فلز بهتری داشته باشد اتصال را پر قدرت تر برقرار می کند. در این حالت جریان سیگنال به صورت کامل منتقل می شود. اگر کیفیت سوکت را در نظر نگیریم، در نهایت سیستم بی کیفیتی خواهیم داشت. چرا که سیگنال تصویر دوربین، به درستی به دستگاه DVR منتقل نمی شود.

نتیجه گیری

لطفا توجه لازم درباره نگه دارنده های کابل و تجهیزات مصرفی جانبی را نیز داشته باشید. توجه به تمام بخش های یک سیستم، باعث نتیجه قابل قبول در خروجی سیستم می شود. در حال حاضر شما اطلاعات لازم درباره تمام تجهیزات دوربین های آنالوگ AHD را به دست آورده اید.

برای اطلاع بیشتر درباره چگونگی نصب و راه اندازی دوربین های مداربسته کلیک کنید.

همکاران تجاری

باعث افتخار مجموعه ماست که برندهای معتبر به ما اعتماد کرده اند.

با ما تماس بگیرید

در صورتی که سوالی دارید و یا به مشاوره رایگان تلفنی نیاز دارید، می توانید اطلاعات تماس و ساعت مورد نظرتان را وارد کنید، تا کارشناسان با شما تماس بگیرند و یا با شماره های دفتر تهران تماس حاصل کنید. همچنین می توانید پیام خود را برای ما ارسال کنید تا به سرعت به پیام شما رسیدگی شود.

  نام *
  نام خانوادگی *
  آدرس ایمیل *
  شماره تماس

  موضوع پیام

  چطور میتوانیم کمکتان کنیم؟