دستگاه ضبط کننده تصاویر DVR و NVR

DVR و یا NVR رابط کاربری بین دوربین ها و مصرف کننده است. به همین دلیل مهمترین بخش یک سیستم مداربسته می باشد. انتخاب دستگاه نیز مانند انتخاب دوربین ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل را به ترتیب اهمیت در این مقاله مرور خواهیم کرد. انتخاب دستگاه ضبط کننده تصاویر نیاز به بررسی تخصصی تر، نسبت به انتخاب بقیه تجهیزات خواهد داشت. بنابراین شناخت کافی درباره انواع دستگاه ضبط کننده تصاویر برای طراحی و اجرای یک سیستم مداربسته بسیار تاثیرگذار است.

تفاوت دستگاه DVR و NVR

دستگاه DVR مخفف عبارت Digital Video Recorder و دستگاه NVR مخفف عبارت Network Video Recorder است.

دستگاه XVR

دستگاه های DVR برای دوربین های خانواده آنالوگ AHD, CVI, TVI, CVBS استفاده می شود. سری جدید دستگاه های DVR با نام XVR در بازار ارائه شده اند. دستگاه های XVR قابلیت پشتیبانی از تمام تکنولوژی های آنالوگی را دارند. به طور مثال می توان از دوربین AHD در کنار دوربین CVI یا TVI استفاده کرد.

دستگاه NVR

دستگاه مدیریت ضبط تصاویر دوربین های تحت شبکه NVR نام دارد. اغلب NVR ها تک پورت هستند و یک یا دو پورت برای ارتباط با شبکه دارند. در این موارد از یک سوییچ شبکه برای ارتباط با تجهیزات دیگر شبکه استفاده می شود. این دستگاه ها قابلیت جستجوی شناسه آی پی IP دوربین های تحت شبکه را دارند. همینطور تنظیمات پیچیده تری برای اضافه کردن دوربین ها نسبت به دستگاه های آنالوگی دارند. امروزه NVR ها طوری طراحی می شوند که بتوانند به صورت خودکار دوربین ها را شناسایی و اضافه کنند. سایر تنظیمات تصاویر نیز مانند تنظیمات ضبط، مشابه دستگاه های آنالوگ است.

عوامل تاثیرگذار در انتخاب دستگاه ضبط کننده تصاویر:

 1. تعداد دوربین ها
 2. کیفیت دوربین ها
 3. کیفیت ضبط دستگاه
 4. قابلیت های نرم افزاری دستگاه
 5. قابلیت های سخت افزاری دستگاه

1. تعداد دوربین ها

اولین شاخصی که برای انتخاب نوع دستگاه مطرح می شود تعداد دوربین های استفاده شده در پروژه است. دستگاه های مدیریت ضبط تصاویر در تعداد کانال های مشخصی تولید می شوند. دستگاه های ضبط کننده عموما در این تعداد کانال ها در بازار ارائه می شوند:

 • چهارکانال (4ch)
 • هشت کانال (8ch)
 • شانزه کانال (16ch)
 • سی و دو کانال (32ch)

انتخاب تعداد کانال دستگاه ضبط کننده کار ساده ای است. برای اینکار کافیست که تعداد دوربین ها از قبل مشخص شده باشد. به طور مثال در پروژه ای که بیشتر از چهار عدد دوربین داشته باشد دستگاه هشت کانال استفاده می شود. در مواردی که تعداد دوربین ها بیشتر از 32 کانال است از سرورهای کامپیوتری برای ضبط تصاویر استفاده می شود. سرورهای کامپیوتری در تعداد دوربین های زیاد عملکرد بهتری نسبت به دستگاه های ضبط کننده خواهند داشت. البته دستگاه های ضبط کننده با تعداد کانال های 64، 128 و 256 کانال نیز در برخی برندها موجود است.

توصیه می شود که آینده نگری هم در انتخاب دستگاه ضبط کننده رعایت شود. آینده نگری در این موضوع به معنی در نظر گرفتن احتمال افزایش دوربین در آینده است. در غیر اینصورت برای اضافه کردن دوربین در آینده دستگاه ضبط کننده نیز باید تعویض گردد. این موضوع با توجه به اینکه دستگاه قدیمی هم ناکارآمد خواهد ماند، نیازمند صرف هزینه به مراتب بیشتری است.

2. کیفیت دوربین ها

دستگاه های ضبط کننده در نسل های مختلفی از نظر کیفیت تصاویر ساخته شده اند. طبیعتا دستگاه های دو مگاپیکسلی توانایی شناسایی دوربین هایی که بیشتر از دومگاپیکسل هستند را نخواهند داشت. اما دستگاه های پنج مگاپیکسلی می توانند دوربین هایی که کیفیت پایین تری دارند را پشتیبانی کنند. بنابراین بسته به رزولوشن یا کیفیت دوربین ها دستگاه ضبط کننده انتخاب می شود.

برای آشنایی بیشتر با انواع دوربین ها کلیک کنید تا به صفحه انواع دوربین های مداربسته هدایت شوید.

3. کیفیت ضبط دستگاه

یکی از مهمترین عوامل انتخاب در دستگاه های ضبط کننده، کیفیت ضبط دستگاه است. دوربین های مداربسته در رزولوشن های متفاوتی در بازار موجود هستند. دستگاه های مدیریت ضبط تصاویر هم با توجه به کیفیت دوربین ها ساخته می شوند. این دستگاه ها در نسل های مختلف دوربین ها، کیفیت های متفاوتی در ضبط تصاویر دارند. حتی دستگاه های ضبط کننده دومگاپیکسلی هم می توانند کیفیت های ضبط و پخش متفاوتی داشته باشند. کیفیت پخش تصاویر در برخی دستگاه ها با کیفیت ضبط تصاویر متفاوت است. یعنی دستگاه ضبط کننده با همان کیفیتی که تصویر را پخش می کند، ضبط نمی کند. بنابراین باید دقت بیشتری در انتخاب دستگاه ضبط کننده در این بخش داشته باشیم. عوامل تاثیرگذار در کیفیت ضبط دستگاه های ضبط کننده این سه عامل هستند:

 • رزولوشن یا وضوح تصویر
 • تعداد فرم بر ثانیه تصویر
 • پهنای باند تصویر در سیستم های تحت شبکه

رزولوشن یا وضوح تصویر

تعداد پیکسل های تشکیل دهنده یک تصویر رزولوشن یا وضوح تصویر را مشخص می کند. پیکسل های افقی ضربدر پیکسل های عمودی مساوی است با تعداد پیکسل های کل تصویر. یک دوربین دومگاپیکسلی تشکیل شده است از حدود 2000 پیکسل یا 2 مگاپیکسل. این عدد حاصلضرب 1920 پیکسل افقی در 1080 پیکسل عمودی است. هرچقدر رزولوشن بالاتر باشد، جزییات دقیق تر و واضح تر دیده می شوند و کیفیت تصویر بالاتر است.

برای اطلاع از انواع رزولوشن کلیک کنید تا به صفحه انواع رزولوشن های تصویری در دوربین های مداربسته هدایت شوید.

تفاوت رزولوشن های سری P با سری N را بدانید

به دلیل صرفه اقتصادی در برخی دستگاه ها از سخت افزارها و پردازنده های ارزان تری استفاده می شود. این پردازنده ها توان کمتری نسبت به توان مورد نیاز دارند. در این نوع دستگاه ها کیفیت پخش تصویر با کیفیت ضبط آن متفاوت است. مثلا تصویری با رزولوشن 1080P روی مانیتور پخش می شود اما روی هارد، تصویری با رزولوشن 1080N ضبط می شود. یعنی در بازبینی تصاویر گذشته، کیفیت 1080N که رزولوشن کمتری نسبت به 1080P دارد را خواهید داشت. در نمونه های چهار مگاپیکسل، پنج مگاپیکسل و حتی بالاتر هم این حالت ها وجود دارند. با توجه به رزولوشن پایین تری که سری N دارد ظرفیت کمتری هم برای ضبط روی هارد نیاز دارد.

تعداد فریم بر ثانیه Fps

فریم بر ثانیه به معنی تعداد قاب های تصویری تشکیل شده در واحد زمانی یک ثانیه است. یک ویدیو تشکیل شده از تعدادی عکس یا به اصطلاح قاب تصویری. پخش پشت سر هم این عکس ها یک ویدئو را تشکیل می دهد. هر چقدر تعداد این فریم ها در یک ثانیه بیشتر باشد، سرعت تصویر بالاتر است. در حالت عادی برای تصویر یک دوربین نرخ 25 فریم بر ثانیه یک سرعت قابل قبول و کافی است. برای مواردی مانند پلاک خوانی که سرعت اتومبیل زیاد است از دوربین های فریم بالا 60Fps استفاده می شود. اما در مواردی که پردازنده توان کمتری دارد، دستگاه با فریم کمتری تصویر را ضبط می کند. برای مثال تصویر روی مانیتور با حالت عادی 25Fps پخش می شود اما با 15Fps ضبط انجام می شود. هر چقدر فریم پایین تر باشد سرعت تصویر نیز کمتر است و تصویر تکه تکه تر دیده می شود.

4. قابلیت های نرم افزاری دستگاه ضبط کننده تصاویر

دستگاه های مدیریت ضبط تصاویر عموما تمام قابلیت های نرم افزاری لازم را به صورت پیش فرض دارند. قابلیت هایی مانند ضبط در حالت حرکتی، انتقال تصویر رایگان روی موبایل، پخش تصاویر حالت های نمایشی مختلف و غیره. اما برخی قابلیت ها در تمام دستگاه های ضبط کننده وجود ندارند. قابلیت هایی مانند:

 • پشتیبانی از زبان فارسی و تاریخ شمسی
 • رابط کاربری ساده برای بازبینی تصاویر و بکاپ گرفتن
 • نرم افزار کامپیوتری کاربردی برای مدیریت دستگاه از روی کامپیوتر
 • بازبینی تصاویر ضبط شده گذشته از روی موبایل
 • نمایش و ذخیره وقایع یا Log در سیستم
 • امنیت بالا در پسورد و دسترسی کاربران دستگاه

5. قابلیت های سخت افزاری دستگاه ضبط کننده تصاویر

در هر سیستمی سخت افزار و قطعات با کیفیت، کارایی و طول عمر سیستم را مشخص می کنند. مهمترین قطعه در سخت افزار و قیمت یک دستگاه ضبط کننده پردازنده یا CPU آن می باشد. تمام امکانات یک دستگاه ضبط کننده در ابتدا به قابلیت های پردازنده ارتباط دارد. بنابراین شرکت های تولید کننده توجه ویژه ای روی این قطعات دارند. برای شناخت سخت افزاری یک دستگاه اولین سوال این است که پردازنده آن چیست؟ کمپانی هایسیلیکون Hi-silicon یکی از بهترین شرکت های تولید کننده پردازنده برای دستگاه های DVR و NVR است.

عوامل دیگری که در انتخاب یک دستگاه ضبط کننده تصاویر تاثیرگذار هستند:

منبع تغذیه با کیفیت و سیستم برق رسانی مناسب

منبع تغذیه تاثیر مستقیمی در طول عمر سخت افزار دستگاه دارد. منبع تغذیه با کیفیت و بی کیفیت، تفاوت قیمت قابل توجهی دارد. ممکن است به دلیل رقابت قیمتی با دیگران این موضوع مهم نادیده گرفته شود. مورد بعدی درباره قطعات سخت افزاری در برد اصلی دستگاه است. استفاده از قطعاتی در برد اصلی مانع از آسیب دیدن مستقیم قطعات اصلی در نوسان های برق می شود.

برای اطلاع بیشتر درباره انتخاب منبع تغذیه مناسب کلیک کنید تا به صفحه منبع تغذیه دوربین های مداربسته هدایت شوید.

ظرفیت پشتیبانی از هارد دیسک

ظرفیت پشتیبانی از مقدار هارددیسک به نوع پردازنده مرتبط است. حداقل ظرفیت هارد دیسک های مخصوص دوربین های مداربسته یک ترابایت است. بسته به نوع پردازنده اکثریت دستگاه ها تا ظرفیت 8 ترابایت را پشتیبانی می کنند. تعداد پشتیبانی از هارد نیز به نوع سخت افزار دستگاه بستگی دارد. به طور مثال دستگاه های تک هارد، دو هارد، چهار هارد و هشت هارد. دستگاه های دو هارد 2×HDD بیشترین و عمومی ترین حالت در بازار هستند.

خروجی های تصویر

اکثر دستگاه های ضبط کننده از پورت های HDMI و VGA برای اتصال به مانیتور پشتیبانی می کنند. اما برای اتصال دستگاه به تلویزیون های قدیمی یا آنتن مرکزی قدیمی نیاز به خروجی AV نیز هست. در بعضی دستگاه ها علاوه بر پورت های بالا، پورت AV هم برای خروجی تصاویر با فرمت CVBS وجود دارد. در دستگاه های قوی امکان استفاده همزمان از هر سه خروجی تصویر وجود دارد.

خروجی های آلارم

برای اتصال دستگاه ضبط کننده به آژیر و سایر قطعات مشابه نیاز به خروجی آلارم هست. لازم به ذکر است که همه دستگاه ها خروجی آلارم ندارند. دستگاه با توجه به تشخیص حرکت دوربین می تواند سیستمی را فعال و یا غیر فعال کند. این کار توسط رله ای که در دستگاه تعبیه شده است انجام می شود. به طور مثال چراغ ها روشن شوند و یا آژیر به صدا درآید.

تعداد ورودی میکروفن

در دستگاه های سیستم های آنالوگ DVR، میکروفن ها مانند دوربین ها به دستگاه متصل می شوند. از هر میکروفن تا دستگاه یک کابل جداگانه کشیده می شود و با سوکت به دستگاه متصل می گردد. دستگاه های ضبط کننده در گذشته به تعداد کانال های تصویر، کانال صدا داشتند اما امروزه اینطور نیست. برای اتصال میکروفن به دستگاه، به تعداد ورودی میکروفن در دستگاه ضبط کننده توجه کنید.

نتیجه گیری

برای نتیجه گیری سوال هایی را مطرح می کنیم که فروشنده با پاسخ به این سوالات تمامی اطلاعات لازم درباره دستگاه ضبط کننده تصاویر را در اختیار ما خواهد گذاشت:

 • دستگاه DVR چند کانال؟
 • چند مگاپیکسل ساپورت؟
 • با چه رزولوشنی تصاویر را ضبط می کند؟ سری N یا سری P؟
 • با چند فریم بر ثانیه تصاویر را ضبط می کند؟
 • چه قابلیت های نرم افزاری دارد؟
 • چه قابلیت های سخت افزاری دارد؟
 • منبع تغذیه و گارانتی دستگاه چگونه است؟