انواع رزولوشن های دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته در رزولوشن های تصویری متفاوتی در بازار ارائه می شوند. از مهمترین عوامل کیفیت تصویر در دوربین مداربسته رزولوشن است. البته عوامل دیگری مانند نور محیط، فریم بر ثانیه و پهنای باند نیز در کیفیت تصویر دوربین اثرگذار هستند. در این مقاله به بررسی انواع رزولوشن های دوربین مداربسته می پردازیم.

برای اطلاع بیشتر از عوامل تاثیرگذار در کیفیت تصویر دوربین های مداربسته کلیک کنید.

رزولوشن چیست

پیکسل کوچکترین واحد تشکیل دهنده یک تصویر است. تعداد پیکسل های افقی ضربدر تعداد پیکسل های عمودی تراکم پیکسلی تصویر را مشخص می کنند. تراکم پیکسل های تشکیل دهنده یک تصویر با رزولوشن تصویر شناخته می شوند. رزولوشن Resolution به معنی تفکیک پذیری و وضوح تصویر است. هر چقدر رزولوشن تصویر بالاتر باشد، جزییات تصویر با وضوح بیشتری قابل تشخیص می باشند.

مگاپیکسل

همانطور که می دانید واحد اندازه گیری رزولوشن مگاپیکسل است. تصویری که حداقل از 1.000.000 پیکسل تشکیل شده باشد تصویر مگاپیکسلی می باشد. یک تصویر دو مگاپیکسلی یعنی تعداد پیکسل های افقی ضربدر تعداد پیکسل های عمودی تصویر عددی بیشتر از 2.000.000 است.

دوربین های مداربسته چه رزولوشن هایی دارند؟

دوربین های خانواده آنالوگ و دوربین های تحت شبکه همیشه در رقابت با هم هستند. توضیحاتی که در این بخش مطالعه می کنید برای هر دو خانواده مطرح شده است. هم دوربین های خانواده آنالوگ و هم دوربین های خانواده تحت شبکه. برای ساده سازی موضوع رزولوشن دوربین مداربسته، آن ها را به سه نسل مختلف دسته بندی می کنیم:

 1. نسل اول؛ دوربین های قبل از دو مگاپیکسل
 2. نسل دوم؛ دوربین های دو مگاپیکسل
 3. نسل سوم؛ دوربین های بعد از دو مگاپیکسل

نسل اول؛ دوربین های قبل از دو مگاپیکسل

اولین نسل دوربین های مداربسته دوربین های قبل از دو مگاپیکسل بوده اند. به دلیل پیشرفت سخت افزارها نسل های قدیمی تفاوت قیمتی چندانی با نسل های جدید ندارند. به طور مثال یک دوربین دو مگاپیکسل تقریبا هم قیمت یک دوربین یک مگاپیکسل است. بنابراین عمر این نسل به پایان رسیده و خط تولید آن ها متوقف شده است. نسل اول دوربین ها سه حالت دارد:

 • دوربین های آنالوگ قبل از مگاپیکسل: دوربین های خانواده CVBS که با واحد تی وی لاین TVL اندازه گیری می شدند.
 • دوربین های یک مگاپیکسل: در سیستم های آنالوگ و تحت شبکه که با رزولوشن 720P شناخته می شدند.
 • دوربین های یک و سه مگاپیکسل: در سیستم های آنالوگ و تحت شبکه که با رزولوشن 960P شناخته می شدند.

نسل دوم؛ دوربین های دو مگاپیکسل

دوربین های دو مگاپیکسل اولین کیفیت تصویر معقول در سیستم های مداربسته است. کیفیت قابل قبول و مقرون به صرفه دوربین ها کیفیت دو مگاپیکسل می باشد. در صورتی که در پروژه ای از کیفیت تصویر صحبت نشود، کیفیت دو مگاپیکسل حالت پیش فرض است.

رزولوشن های دو مگاپیکسل

دوربین های دو مگاپیکسل با رزولوشن 1080 شناخته می شوند. اغلب دوربین ها می توانند با 25 فریم بر ثانیه و حداکثر رزولوشن دو مگاپیکسلی خروجی بدهند. اما کیفیت ضبط دوربین ها خصوصا در خانواده سیستم های آنالوگ به دستگاه ضبط کننده مرتبط است. سری 1080P و سری 1080N رزولوشن های متفاوتی هستند که بستگی به قدرت ضبط دستگاه ضبط کننده دارد. رزولوشن 1080N کیفیت و تعداد پیکسل کمتری نسبت به 1080P دارد. در برخی دستگاه ها، تصاویر با کیفیت 1080P در مانیتور پخش می شوند اما با کیفیت 1080N ضبط می کنند. بنابراین اکثریت دوربین های دو مگاپیکسلی می توانند رزولوشن 1080P را خروجی بدهند. رزولوشن 1080P برابر با 1920×1080 پیکسل معادل 2.073.600 یا دو مگاپیکسل است.

برای اطلاع بیشتر از کیفیت ضبط تصاویر به صفحه انواع دستگاه های ضبط کننده مراجعه کنید.

نسل سوم؛ دوربین های بعد از دو مگاپیکسل

سری جدید دوربین های مداربسته دوربین های نسل بعد از دو مگاپیکسل هستند. کیفیت های سه مگاپیکسل، چهار مگاپیکسل و پنج مگاپیکسل از پرکاربرد ترین دوربین های نسل جدید می باشند. کیفیت این دوربین ها به صورتی است که جزییات تصویر با وضوح و تفکیک پذیری بیشتری قابل مشاهده هستند. برای پروژه هایی که تشخیص چهره افراد، خواندن پلاک خودرو و تشخیص اسناد و مدارک اهمیت بیشتری دارد مناسب هستند. استفاده ترکیبی از رزولوشن دوربین های مختلف بهترین حالت برای مقرون به صرفه بودن یک پروژه است.

رزولوشن دوربین های نسل سوم

به دلیل شباهت های سخت افزاری این نسل، دوربین های چهار مگاپیکسل و پنج مگاپیکسل محبوب تر هستند. وقتی تفاوت قیمتی ناچیز باشد طبیعتا رزولوشن بالاتر انتخاب خواهد شد. در این رقابت دوربین های سه مگاپیکسلی جایگاه خود را به دوربین های چهار و پنج مگاپیکسلی تقدیم کردند.

 • رزولوشن دوربین سه مگاپیکسل = 2048×1536
 • رزولوشن دوربین چهار مگاپیکسل = 2688×1520
 • رزولوشن دوربین پنج مگاپیکسل = 2592×1920

رزولوشن های متفاوت در نسبت های طول به عرض متفاوت

رزولوشن های نامبرده شده پرکاربرد ترین آن ها است. در برخی دوربین ها به دلیل متفاوت بودن نسبت طول به عرض تصویر رزولوشن های افقی و عمودی کمی متفاوت تر هستند. اما مهم این است که حاصلضرب پیکسل های افقی در عمودی سه، چهار یا پنج میلیون پیکسل باشند.

نسل جدید رزولوشن دوربین های مداربسته 4K

دوربین های شش، هشت و حتی دوازده مگاپیکسلی نیز موجود هستند. در پروژه های امنیتی که کیفیت تصویر حرف اول را می زند، از این دوربین ها استفاده بیشتری می شود. اما به دلیل قیمت های بالا هنوز به صورت عمومی کاربردی نشده اند. رزولوشن این نسل از دوربین ها با کیفیت تصویر 4K شناخته می شوند. برای انتخاب این دوربین ها از دستگاه ضبط کننده مناسب آن ها نیز استفاده می شود.

 • رزولوشن دوربین شش مگاپیکسل = 3072×2048
 • رزولوشن دوربین هشت مگاپیکسل = 3840×2160
 • رزولوشن دوربین دوازده مگاپیکسل = 2832×4240

کاربردی شدن نسل جدید

هنگامی که نسل بعدی دوربین ها تولید و به بازار ارائه شوند، مانند گذشته جایگزین نسل های قدیمی می شوند. در آن هنگام قیمت ها به هم نزدیک تر می شوند و رزولوشن های جدید بیشتر انتخاب خواهند شد. این قانون اغلب سخت افزارهای الکترونیکی است که سیستم جدیدتر با قیمت مناسب تر جایگزین نسل قدیمی می شود.